Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane ili hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177, D.E.U. br. 15/017

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 70. sjednici održanoj 18. lipnja 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane ili hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177, a koje je Odboru za zaštitu okoliša i prirode sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 9. lipnja 2015. godine.

Stajalište Republike Hrvatske o ovom Prijedlogu uredbe usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom Klasa: 022-03/15-07/187, Urbroj: 50301-21/21-15-1 na sjednici održanoj 26. svibnja 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je pomoćnica ministra zdravlja istaknuvši da Republika Hrvatska pozdravlja inicijativu Europske komisije o uvođenju pravne osnove koja državi članici daje pravo odlučivanja u svezi uporabe genetski modificirane  hrane i hrane za životinje na vlastitom teritoriju u cilju zaštite nacionalnih interesa. Međutim, Republika Hrvatska obzirom na otvorena pitanja pravne sigurnosti koja bi joj trebala biti zajamčena kao državi članici EU, a vezano uz obveze i prava koja proizlaze iz drugih međunarodnih ugovora i trgovinskih sporazuma, trenutno nije u mogućnosti u cijelosti podržati navedeni tekst Prijedloga uredbe. Republika Hrvatska prioritetno inzistira na definiranju egzaktnih temelja za izuzeće budući da se iz predmetnog Prijedloga uredbe ne mogu iščitati jasne mjere izuzeća kao i opravdani argumenti i pravni instrumenti dostupni za moguće izuzeće u svezi uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje. Republika Hrvatska smatra potrebnim u predmetnom Prijedlogu uredbe navesti moguće legitimne faktore, pravno obranjive, na koje se država članica može pozvati u cilju ograničenja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje, a u cilju zaštite vlastitih nacionalnih interesa. Zaključno je, budući da će se predmetni Prijedlog uredbe usuglašavati na razini trijaloga, upućen apel zastupnicima iz Republike Hrvatske u Europskom parlamentu da se s ciljem zaštite nacionalnih interesa dodatno angažiraju tijekom provođenja ove procedure.

Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode istaknuo je da je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode u sklopu iznošenja primjedbi iznijelo stav o potrebi razrade Prijedloga uredbe. Naime, navedena ne definira pojam uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje što ostavlja prostor za različita tumačenja te nije ponudila kriterije, pravno obranjive na temelju kojih bi države članice mogle donositi odluke o ograničavanju ili zabrani uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje.
 
Nakon uvodnog obrazloženja članovi Odbora podržali su Stajalište Republike Hrvatske o navedenom Prijedlogu Uredbe kojem je cilj omogućiti državama članicama odlučivanje na nacionalnom nivou vezano uz uporabu genetski modificirane hrane i hrane i životinje.
U raspravi je istaknuto da uvođenje pravne osnove koja državama članicama daje pravo odlučivanja u svezi uporabe GMO treba pozdraviti, s tim da se pravna zaštita ne može prepustiti samo državama članicama već da i dalje treba postojati pravna zaštita od strane Europske unije. U protivnom države članice bile bi izložene pritisku multinacionalnih kompanija, posebice onih koje imaju velikih interes u području ispuštanja živih GMO u okoliš.

Članovi Odbora ujedno su istaknuli važnost jasnog pozicioniranja Republike Hrvatske u svezi ograničavanja i zabrane GMO kultivacije na vlastitom teritoriju, kao  i pravovremenog prijenosa u nacionalno zakonodavstvo Direktive (EU) 2015/412 kojom je početkom ove godine državama članicama dana veća fleksibilnost u odlučivanju o kultivaciji genetski modificiranih usjeva. Naglašeno je da su prema odredbama predmetne Direktive države članice Europske unije do 30. lipnja 2015. godine imale obvezu obavijestiti Europsku komisiju na kojoj će osnovi donijeti Odluku o ograničavanju i zabrani GMO kultivacije na vlastitom teritoriju i koje će ciljeve koristiti prilikom ograničenja GMO kultivacije na dijelu teritorija ili zabrani na cijelom vlastitom teritoriju tj. hoće li se o ograničavanju ili zabrani GMO kultivacije na vlastitom teritoriju odlučivati na nacionalnom, regionalnom ili na lokalnom nivou, kao i tip mjera na koje će se pozivati. U tom smislu postavljeno je pitanje o aktivnostima koje Republika Hrvatska provodi kako bi navedeno realizirala u roku definiranom Direktivom.
Podržavajući inicijative kojima se Republika Hrvatska pridružila državama u Dunavskoj regiji s ciljem promicanja uzgoja i certificiranja soje koja nije genetski modificirana u raspravi je naglašena važnost daljnjeg povezivanja i suradnje, posebice sa susjednim državama. U tom smislu na zajedničkoj tematskoj sjednici Odbora za zaštitu okoliša i prirode, Odbora za poljoprivredu, Odbora za europske poslove i Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, održanoj 28. svibnja 2015., u sklopu rasprave o Inicijativi  Europske komisije „Preispitivanje postupka odlučivanja o GMO-u“ prezentirana je Inicijativa o uspostavi regije Alpe-Jadran slobodne od GMO-a koju su supotpisala 34 člana Europskog parlamenta iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Austrije i Mađarske.
 
Nakon provedene rasprave Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora, sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (10 glasova „za“) je utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane ili hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177  
 
Odbor za zaštitu okoliša i prirode ujedno je jednoglasno (10 glasova „za“)  donio sljedeće

Z A K L J U Č K E

1. Odbor poziva Ministarstvo zdravlja da u što je moguće kraćem roku u saborsku proceduru uputi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima kojim će se stvoriti osnova za transponiranje i implementaciju u nacionalno zakonodavstvo odredbi Direktive (EU) 2015/412 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. godine o izmjeni Direktive 2001/18/EZ u pogledu mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uzgoj genetski modificiranih organizama na svojem državnom području.

2. Podržavajući inicijative kojima se Republika Hrvatska pridružila državama u Dunavskoj regiji s ciljem promicanja uzgoja i certificiranja soje koja nije genetski modificirana kao i povećanja potražnje za hranom koja je dobivena iz navedene soje, Odbor naglašava važnost daljnjeg povezivanja i suradnje s drugim državama u promicanju uzgoja slobodnog od GMO-a. Ocijenjeno je kako suradnja i razmjena iskustava, posebice sa susjednim zemljama iz regije Alpe-Jadran, može dodatno osnažiti poziciju Republike Hrvatske kako bi i dalje zadržala status države u kojoj je snazi moratorij uvođenja GMO-a u okoliš u svrhu kultivacije.

3. U kontekstu izmjena europskog zakonodavstva u pogledu genetski modificiranih organizama i s ciljem zaštite nacionalnih interesa Odbor ukazuje na važnost povećanja učinkovitosti hrvatskog sustava službene kontrole genetski modificiranih organizama putem jačanja kapaciteta za provođenje službenih kontrola i povećanja broja službenih kontrola.  

4. Ovi Zaključci dostavit će se Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvu vanjskih i europskih poslova te zastupnicima iz Republike Hrvatske u Europskom parlamentu.
 
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Branko Bačić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Damir Mateljan, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Branko Bačić, dipl.ing.