Odbor za turizam Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 10. listopada 2024. Stajalište Republike o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive (EU) 2015/2302 radi djelotvornije zaštite putnika te pojednostavnjenja i pojašnjenja određenih aspekata Direktive COM (2023) 905 koje je Odboru za turizam sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 8. listopada 2024. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom KLASA: 022-03/24-07/302, URBROJ: 50301-21/06-24-3 na sjednici održanoj 10. rujna 2024. godine.
Stajalište Republike Hrvatske uvodno je izložio predstavnik Ministarstva turizma i sporta kazavši kako je Direktiva o putovanjima u paket-aranžmanima integrirana u hrvatsko zakonodavstvo Zakonom o pružanju usluga u turizmu. Podsjetio je kako je Europska komisija usvojila prijedlog izmjena Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima u studenom 2023.
Prijedlogom se izmjenjuje Direktiva (EU) 2015/2302 radi jačanja zaštite potrošača, među ostalim u slučaju velike krize, te istodobno poboljšava funkcioniranje unutarnjeg tržišta u sektoru putovanja u paket-aranžmanima.
Kao ključni problemi izdvojeni su poteškoće s povratom novca za otkazane aranžmane, posebice tijekom velike krize. Zatim plaćanja koja putnici izvršavaju unaprijed, a koja nisu dovoljno zaštićena u slučaju nesolventnosti organizatora. Te poteškoće u provedbi Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima zbog nejasnih i složenih odredbi, a što dovodi do nejednake razine zaštite potrošača i narušavanja tržišnog natjecanja u EU-u, istaknuo je predstavnik Ministarstva.
Govoreći o otvorenim pitanjima za RH, predstavnik Ministarstva posebno je izložio prijedlog koji se odnosi na plaćanje putnika, u dijelu tumačenja kada se može zatražiti veći predujam od predloženih 25 posto cijene paket-aranžmana (koji se može zatražiti ako je nužno za organizaciju i izvršenje paket-aranžmana) s time da organizatori ne smiju tražiti cjelokupnu uplatu ranije od 28 dana prije početka paketa. -Ne podržavamo uvođenje ograničenja te izražavamo zabrinutost u vezi plaćanja putnika kada se može zatražiti veći predujam od predloženih 25% cijene paket-aranžmana te smatramo da ograničavanje visine i roka uplate predujma također posredno utječe i na poslovanje pružatelja usluga kojima se transferiraju uplaćeni predujmovi prije pružanja usluge. Također, vezano uz provedbu prijedloga koji se odnosi na regresnu naknadu i povrat od pružatelja usluga u roku od 7 dana ako otkažu uslugu putovanja ili ako ona nije pružena, kako bi organizatori putovanja mogli izvršiti povrat novca putnicima u roku od 14 dana, nije jasno kako će se navedena odredba provoditi u praksi, osobito ako su pružatelji usluga iz trećih zemalja, no mogli bi podržati predloženu odredbu s dužim rokom povrata, zaključio je predstavnik Ministarstva.
U raspravi je istaknuto pitanje zaštite davatelja svih usluga u putovanjima od nesolventnosti, odnosno potreba zaštite u kontekstu definiranja prava na povrat sredstava od osiguravajućih kuća u roku od 3 mjeseca. Države članice smatraju da je rok od 3 mjeseca prekratak te su podijeljene oko toga koliko dugačak bi taj rok trebao biti. Članovi Odbora predlažu kraće rokove kako bi manje kompanije održale likvidnost.
U nastavku su članovi Odbora podržali predložene izmjene te njihov krajnji cilj, a to je jačanje zaštite potrošača, posebice u kriznim situacijama.
Odbor za turizam je sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (sa 7 glasova „ZA“ ) utvrdio sljedeće:
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive (EU) 2015/2302 radi djelotvornije zaštite putnika te pojednostavnjenja i pojašnjenja određenih aspekata Direktive COM (2023) 905.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Sanju Radolović, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Sanja Radolović