Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 70. sjednici održanoj 12. listopada 2023. godine razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira za sigurnu i održivu opskrbu kritičnim sirovinama i o izmjeni uredbe (EU) br. 168/2013, (EU) 2018/858, (EU) 2018/1724 i (EU) 2019/1020 COM (2023) 160, D.E.U. br. 23/012, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 19. rujna 2023. godine.
Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/23-07/281, Urbroj: 50301-21/06-23-2 na sjednici održanoj 26. lipnja 2023. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, koje je nositelj izrade stajališta.
U uvodnom izlaganju naglašeno je da u prošlotjednom međuresornom usuglašavanju nisu zaprimljene primjedbe na prijedlog stajališta od strane drugih tijela državne uprave.
Vezano uz sam Prijedlog uredbe predstavljeno je da su poremećaji u opskrbi osnovnim potrepštinama tijekom zdravstvene krize i energetske krize, istaknuli strukturne ovisnosti EU-a o opskrbi. Ključna važnost određenih mineralnih sirovina za zelenu i digitalnu tranziciju te za obrambene i svemirske primjene znači da bi poremećaj u njihovoj opskrbi imao znatne negativne učinke za industriju u EU-u.
Cilj donošenja predmetne Uredbe je poboljšanje funkcioniranja unutarnjeg tržišta uspostavom okvira kojim će se osigurati EU pristup sigurnoj i održivoj opskrbi strateškim i kritičnim mineralnim sirovinama.
Prijedlog uredbe ima sljedeće ciljeve:
– ojačati različite faze europskog vrijednosnog lanca kritičnih mineralnih sirovina,
– diversificirati uvoz kritičnih mineralnih sirovina u EU kako bi se smanjila strateška ovisnost,
– poboljšanje kapaciteta EU-a za praćenje i ublažavanje rizika od poremećaja u opskrbi kritičnim mineralnim sirovinama,
– osigurati slobodno kretanje kritičnih mineralnih sirovina na jedinstvenom tržištu uz istodobno osiguravanje visoke razine zaštite okoliša poboljšanjem njihove kružnosti i održivosti.
Republika Hrvatska (RH) načelno podržava sve aktivnosti, pa tako i donošenje predmetne Uredbe.
Bitno je što će se ovom Uredbom smanjiti administrativno opterećenje i pojednostavniti postupci izdavanja dozvola za projekte u području kritičnih mineralnih sirovina u EU-u, a zatim i poboljšati rafiniranje, prerada i recikliranje kritičnih mineralnih sirovina u EU uz posljedično povećavanje kapaciteta za recikliranje u Uniji, uključujući i bolje prikupljanje tokova otpada bogatih kritičnim mineralnim sirovinama te osiguravanje da se isti reciklira u sekundarne kritične sirovine.
Također, RH smatra bitnim što se ovom Uredbom predlaže provedba nacionalnih mjera za povećanje ponovne uporabe proizvoda i komponenti s visokim potencijalom oporabe kritičnih mineralnih sirovina s posljedičnim povećanjem uporabe sekundarnih kritičnih sirovina u proizvodnji.
Najveće izazove, RH vidi u predviđenim rokovima i povećanju administrativnog opterećenja. Naime, osiguravanje kvalificiranih djelatnika, te osiguravanje svega potrebnog za rad kontaktne točke odgovorne za olakšavanje i koordinaciju postupka izdavanja dozvola za strateške projekte, predstavljat će administrativno opterećenje za države članice.
Predviđeni rokovi za trajanje postupaka izdavanja dozvola prema trenutnoj praksi i zbog uključenosti velikog broja dionika neizvedivi.
Bez rasprave Odbor je jednoglasno, sa 7 (sedam) glasova „ZA“ odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
M I Š LJ E NJ E
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira za sigurnu i održivu opskrbu kritičnim sirovinama i o izmjeni uredbe (EU) br. 168/2013, (EU) 2018/858, (EU) 2018/1724 i (EU) 2019/1020 COM (2023) 160
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek