Odbor za gospodarstvo

Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalno desetljeće“ COM (2021) 574 - D.E.U. br. 21/014

20.01.2022.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 31. sjednici održanoj 20. siječnja 2022. razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalno desetljeće“ COM (2021) 574, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 7. prosinca 2021. godine.

Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/21-07/445, Urbroj: 50301-21/22-21-3, na sjednici održanoj 30. studenoga 2021. godine. 

Predstavnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva obrazložio je prijedlog okvirnog Stajališta za Prijedlog odluke o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalno desetljeće“.
Europska komisija je 9. ožujka 2021. godine donijela „Digitalni kompas 2030.: europski pristup za digitalno desetljeće“, u kojem su predstavljeni vizija, ciljevi i pristupi za uspješnu digitalnu transformaciju Europske unije do 2030. godine. Europska komisija je predstavila i Prijedlog odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalno desetljeće“.  Prijedlog se oslanja na Digitalni kompas 2030., koji ima četiri glavne točke: digitalne vještine, digitalna infrastruktura, digitalno poslovanje i digitalne javne usluge. Iz navedenog Prijedloga proizlazi obveza donošenja nacionalnih strateških planova za digitalno desetljeće koji moraju biti u skladu s općim i digitalnim ciljevima utvrđenima u Prijedlogu te doprinositi njihovu ostvarenju na razini Europske unije na godišnjoj razini. Usklađenost nacionalnih programa će imati izravan utjecaj na uspješnost korištenja odgovarajućih europskih fondova.
Europska komisija će na godišnjoj razini pratiti napredak u odnosu na zacrtane smjerove i zajedno s državama članicama ispravljati odstupanja i rješavati probleme neučinkovitosti.
Kako bi se zajamčio brz napredak Europe prema ciljevima digitalnog desetljeća, u predloženom okviru za upravljanje predviđen je sustav praćenja napretka koji se temelji na poboljšanom indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) i izvješće o stanju digitalnog desetljeća.
Republika Hrvatska podržava Prijedlog odluke. U Stajalištu je izneseno da Republika Hrvatska smatra kako je potrebno predvidjeti duže vremensko razdoblje za donošenje nacionalnih strateških planova od trenutno navedenih 6 mjeseci od stupanja Prijedloga na snagu.
U raspravi je zatražena informacija o usklađenosti Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.- 2026. (dalje: NPOO) i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine s ovim Prijedlogom odluke. Upitano je i o načinu financiranja razvoja digitalne infrastrukture u slabije naseljenim područjima, gdje to nije komercijalno isplativo. Također je istaknuta važnost i potreba legalizacije infrastrukture radi mogućnosti povlačenja europskih sredstava. 
Predstavnik predlagatelja naglasio je da je Republika Hrvatska uzimajući u obzir posljednjih 5 godina do danas, ostvarila rast prema DESI indeksu. U Nacionalnoj razvojnoj strategiji postavljen je cilj da Republika Hrvatska do 2030. godine dostigne prosjek zemalja članica Europske unije. Smatra da je NPOO ambiciozan u području digitalizacije, a što će zasigurno utjecati na ubrzani daljnji razvoj digitalizacije. Naglasio je da država ulaže značajna sredstva za projekte razvoja širokopojasnog interneta u područjima gdje ne postoji komercijalni interes operatera, kao i da je u NPOO-u također predviđen nastavak tih projekata. 
Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je sa 9 (devet) glasova „ZA” i 1 (jednim) glasom „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće


                    M I Š LJ E NJ E

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalno desetljeće“ COM (2021) 574

                                                                                            PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                        Žarko Tušek