Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo o socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o osobnoj asistenciji, prvo čitanje, P.Z. br. 466

29.03.2023.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 97. sjednici Odbora, održanoj 29. ožujka 2023. raspravljao je o PRIJEDLOGU ZAKONA O OSOBNOJ ASISTENCIJI, prvo čitanje, P.Z. br. 466, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. ožujka 2023.          
Odbor je o  Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 
Predstavnica predlagatelja u uvodu je istaknula da se Prijedlogom zakona o osobnoj asistenciji prvi put u Republici Hrvatskoj uspostavlja normativni okvir ove usluge koja postaje socijalna usluga te osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama. Cilj donošenja zakona je osobama s invaliditetom osigurati veći stupanj socijalne uključenosti i prevenirati njihovu institucionalizaciju. Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pružat će osobni asistent, uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pružat će komunikacijski posrednik, a osobi s oštećenjem vida videći pratitelj. Uslugu osobne asistencije od sada će moći koristiti 14.098 osoba s invaliditetom i to u rasponu od 44 do 352 sata mjesečno, odnosno 10 do 80 sati tjedno.
U raspravi, članovi Odbora pohvalili su donošenje ovog zakonskog okvira kojim će se urediti područje osobne asistencije, što je od velikog značaja za osobe s invaliditetom. 
Vezano za njegovu primjenu predsjednica Odbora naglasila je potrebu provedbe kontinuirane edukacije na području svih županija, i to prije početka primjene Zakona, a kako bi se osigurala njegova ujednačena provedba. Pogotovo edukaciju stručnih djelatnika koji izdaju rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije u jedinicama područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba. Predložila je donošenje svih pravilnika vezanih uz Zakon do 1. srpnja 2023., odnosno do njegovog stupanja na snagu kako bi isti bio sveobuhvatan i kako bi se omogućila njegova kompletna konzumacija. Također, predlaže dopunu Registra osoba s invaliditetom u kojem bi se trebala ažurirati evidencija o ostvarenim pravima i povlasticama osoba s invaliditetom. Predsjednica pozdravlja povećanje cijene rada osobnih asistenata, međutim, smatra da bi se još trebalo poraditi na mjerilima za njezino određivanje s obzirom na to da postoje asistenti koji odrađuju manju satnicu. Mišljenja je da bi trebalo razmisliti i o definiciji osobne asistencije koju je predložila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.
Članovi Odbora pohvalili su povećanje opsega usluge osobne asistencije koju će moći koristiti 14.098 osoba s invaliditetom, međutim, mišljenja su da svakako treba povećati satnicu, pogotovo roditelja njegovatelja (članak 32. stavak 4. Zakona). Naime, Zakonom se omogućuje da roditelji njegovatelji imaju pravo samo na 22 sata mjesečno ovih usluga. S tim u vezi pitaju se također, da li će se u ovako kratkom periodu uspjeti educirati potreban broj pružatelja usluga.
Zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u svom izlaganju ponovila je pojedine primjedbe iznesene i u e-savjetovanju, a koje nisu prihvaćene. Tako smatra da je potrebno osobama koje imaju veći stupanj invaliditeta i koje imaju Barthel indeks 0 – 5 (potpunu nepokretnost obje ruke i obje noge) omogućiti potporu osobnog asistenta u većem  broju sati od maksimalnih 352 mjesečno, a prema individualnoj procjeni potreba. Smatraju da je potrebno povećati i broj sati osobne asistencije za osobe s mentalnim i intelektualnim teškoćama. Mišljenja je i da je potrebno formirati jedinstvenu cijenu usluge za sve pružatelje usluga, neovisno jesu li u mreži pružatelja usluge ili ne, odnosno je li Republika Hrvatska osnivač pružatelja. 
Tijekom rasprave članica Odbora izrazila je svoje mišljenje da u Prijedlog zakona o osobnoj asistenciji svakako treba unijeti i definirati pravo na potporu osobnog asistenta i studentima s invaliditetom.
Predstavnica predlagatelja istaknula je da je za provedbu ovog zakona potrebno u državnom proračunu Republike Hrvatske osigurati 155.852.802,00 eura na godišnjoj razini.


Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 „za“ i 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k:

1.    Prihvaća se PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ASISTENCIJI

2.    Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju  da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.                                                                                                                     
                                                                              

PREDSJEDNICA ODBORA
 
                                         Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.