Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu - predlagatelj Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 7. sjednici Odbora, održanoj 2. svibnja 2012. godine, raspravio je Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za djecu, aktom od 16. travnja 2012. godine.

Odbor je Izvješće raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.

U uvodnom obrazloženju pravobraniteljica za osobe s invaliditetom ograničila se na područja koja se odnose na zdravlje i socijalnu zaštitu a spadaju u djelokrug Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb. Kako je navela, prema Hrvatskom registru osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj je s danom 12.01.2012. god. zabilježeno 518.081 osoba s invaliditetom. U 2011. godini Ured je imao ukupno 1446 predmeta, inicijativa i savjetovanja u svrhu zaštite, praćenja i promicanja prava i interesa osoba s invaliditetom. Najčešće pritužbe su bile u području socijalne skrbi, pristupačnosti, obrazovanja, zapošljavanja, mirovinskog osiguranja i zdravstva.

Kako je naglasila, UN-ova Konvencija o pravima osoba s invaliditetom koja je stupila u Republici Hrvatskoj na snagu 3. svibnja 2008. godine, uvodi zaokret od medicinskog modela invaliditeta i usvajanje socijalnog modela. Novi pristup invaliditetu ostvaruje se kroz fokusiranje na preostale sposobnosti i oslanja se na procjenu sustava potpore koju društvo treba osigurati osobi kako bi se njezine mogućnosti izjednačile s mogućnostima ostalih građana bez oštećenja. Sve to upućuje, po mišljenju članova Odbora, na potrebu ulaganja većih napora, kako bi se što učinkovitije pridonijelo njihovoj integraciji.

Poseban problem predstavlja pitanje pristupačnosti, što uz sva nastojanja još uvijek nije na adekvatan način riješeno.

Vezano uz zdravstvenu zaštitu osoba s invaliditetom, najčešće primjedbe odnosile su se na ostvarivanje prava na ortopedska pomagala, nedostatnu opremljenost bolnica, stomatološku zaštitu, zdravstvenu zaštitu osoba s mentalnim oštećenjem te probleme osoba s autizmom. Naglašena je i uloga udruga, koja je na žalost ograničena nedostatnim sredstvima.

Tijekom rasprave, članovi odbora su pozitivnim ocijenili određene pomake, posebice u kvaliteti rehabilitacije osoba sa spinalnim ozljedama. Određeni pomaci su vidljivi, složili su se prisutni, ali su još uvijek nedostatni, obzirom na sveukupnu težinu problema i imperativ UN-ove konvencije koja nalaže da se osobama s invaliditetom osigura neovisno življenje uz potporu cjelokupne zajednice.

Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje slijedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Biljana Borzan, dr.med.