Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu, s Konačnim prijedlogom zakona - hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 112

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 11. sjednici Odbora, održanoj 3. srpnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. lipnja 2012. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76a. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je pojasnio razloge za donošenje Zakona, koji je u cilju razvoja izvaninstitucionalnih usluga i unapređenju udomiteljstva i proizlazi iz potrebe usklađivanja s novim  Zakonom o socijalnoj skrbi. Naime, prema Zakonu o socijalnoj skrbi izmijenjena je nadležnost ustanova socijalne skrbi u postupku za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi, na način da će poslove koje su obavljali zavodi za socijalnu skrb, prestankom navedenih ustanova obavljati centri za socijalnu skrb. Nadalje, u cilju razvijanja izvaninstitucionalnih usluga i unapređenja udomiteljstva, posebice smještaja djece u udomiteljsku obitelj, potrebno je razvijati udomiteljstvo u područjima u kojima nije dovoljno razvijeno te predložene izmjene idu u tom pravcu. Tako smanjenje uvjeta stupnja obrazovanja sa srednjoškolskog na osnovnoškolsko obrazovanje nije presudno za kvalitetu te ne jamči uvijek bolju skrb o korisniku, već  druge karakteristike udomitelja.

Članovi Odbora su u raspravi posebno pohvalili pojednostavljenje i ubrzavanje postupka za udomljavanje djeteta,  počevši od izdavanja dozvole za udomiteljstvo pri institutu srodničkog udomiteljstva, do izmjene dobne razlike između udomitelja i udomljenog djeteta u nesrodničkom udomiteljstvu. Omogućava se da srodnički udomitelj ne mora imati uvjet osposobljavanja prije izdavanja dozvole za obavljanje udomiteljstva, već to mora završiti u roku koji odredi centar za socijalnu skrb. U nesrodničkom udomiteljstvu, predložene izmjene omogućavaju da  dobna razlika između udomitelja i udomljenog djeteta može biti manja od 20 godina, ako je to u interesu udomljenog djeteta.
 
Tijekom rasprave skrenuta je pažnja na potrebu veće popularizacije udomiteljstva, posebice kroz provođenje edukacije udomitelja, na lokalnoj i regionalnoj razini. Također je skrenuta pažnja na dio kaznenih odredbi koje se dijelom odnose na obveze udomitelja.

Kako su one sadržane u udomiteljskom ugovoru kao obveznopravnom odnosu, predloženo ih je brisati, jer je ocijenjeno da iste po naravi i težini ne podliježu prekršajnopravnoj odgovornosti.
Pozitivnim su također ocijenjene i predložene izmjene kojima se produžuje smještaj u udomiteljskoj obitelji za godinu dana, mlađim punoljetnim osobama koje se nakon završenog školovanja ne mogu zaposliti. Članovi Odbora su u raspravi također pohvalili proširivanje kruga korisnika tradicionalnog udomiteljstva, kao i izmjene kojima se omogućava da udomitelj samac može skrbiti o dvoje djece, a ne kao do sada samo u slučajevima kada se radi o braći i sestrama.
Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O IZMJENAMA   I   DOPUNAMA    ZAKONA   O   UDOMITELJSTVU

u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, dr. med.,  predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA
Biljana Borzan, dr. med.