Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Konačnom prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, drugo čitanje, P. Z. E. br. 71

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 12. sjednici Odbora, održanoj 9. i 10. srpnja 2012. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. srpnja 2012. godine.
Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76a. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da odredbe Zakona u cijelosti prate cilj njegova donošenja, a to je određivanje jasnih kriterija za primjenu postupaka na području medicinski pomognute oplodnje(MPO), uvažavajući razinu medicinske znanosti ovoga područja te uvrštavajući Republiku Hrvatsku u red europskih država koje su to pitanje pravno uredile.

Zakonskim odredbama u cijelosti su poštivane odredbe Konvencije o zaštiti ljudskih prava i dostojanstva ljudskog bića u pogledu primjene biologije i medicine, Konvencija o ljudskim pravima i biomedicini, a posebno odredbe Konvencije o načela optimalnog liječenja, izbora, zdravlja djeteta i žene, pravednosti, dostupnosti i participacije.

Obzirom da je riječ o zakonskim odredbama, koje potiču različita razmišljanja o svjetonazoru i otvaraju niz etičkih i moralnih pitanja, u raspravi koja je uslijedila razmotrene su i raspravljene primjedbe koje su Odboru dostavile razne udruge i predstavnici crkvenog života. Kako je predlagatelj istaknuo, Zakon otvara mogućnost izbora u skladu sa stavovima medicinske struke i praksom u gotovo svim europskim zemljama. Naime, Zakon poštuje uvjerenja onih koji se protive zamrzavanju zametaka, na način da mogu izabrati dosadašnji model, ali isto tako uvažava one koji imaju drugačiji pogled na život, smatrajući da primjenom metode zamrzavanja zametaka imaju više šanse za roditeljstvo. Zakon ne nameće stavove, već nudi izbor. U postupcima MPO prednost se daje homolognoj oplodnji korištenjem vlastitih spolnih stanica.

Zakon regulira nadzor i kontrolu cjelokupnog sustava provođenja medicinske oplodnje. Naime, za provođenje svakog postupka heterologne oplodnje potrebna je suglasnost Povjerenstva za medicinski pomognutu oplodnju ovlaštene zdravstvene ustanove, a ovlaštena zdravstvena ustanova obvezna je voditi vlastiti registar o korisnicima postupka MPO i o darivateljima spolnih stanica i zametaka. Radi sustavnog praćenja ovog područja imenuje se i Nacionalno povjerenstvo za medicinski pomognutu oplodnju te ustrojava Državni registar. Regulirano je i ograničeno korištenje darivanih spolnih stanica i zametaka, zabranjen je odabir spola djeteta osim u svrhu izbjegavanja teške nasljedne bolesti vezane uz spol, zabranjeno je miješanje spolnih stanica, trgovanje spolnim stanicama, tkivima i zamecima, kao i donacija poznatim osobama ili srodnicima, zabranjeno je zamjensko majčinstvo, kloniranje ljudskog bića.

U raspravi su razmotrena poboljšanja u odnosu na prvo čitanje Zakona. Tako nove Zakonske odredbe omogućavaju pomicanje ženine dobne granice za provedbu postupaka pomognute oplodnje na teret HZZO-a i nakon 42 godine života, zbog osobito opravdanih zdravstvenih razloga, po prijedlogu liječnika. Ovakav individualizirani pristup potreban je s obzirom da se biološka dob nerijetko razlikuje od kronološke dobi. Istaknute su i nadopune kojima se i osobe lišene poslovne sposobnosti dovode u ravnopravni položaj s drugim korisnicima postupaka MPO, kao i mogućnost da psihološko testiranje ne ide na teret pacijenta kada zdravstvena ustanova nije u mogućnosti sama provesti navedeno liječenje.

Tijekom rasprave, razmatrana su pitanja opravdanosti čuvanja spolnih stanica, tkiva ili zametaka, pitanje troškova pohranjivanja te na kraju i prekršajnih odredbi u Zakonu, koje prema mišljenju jednog člana Odbora otvaraju prostor manipulaciji, s obzirom da se radi samo o novčanim kaznama.

S tim u vezi, prisutni su se složili da se prije svega radi o medicinskom zakonu, s brojnim novim zakonskim odredbama u osjetljivom, području medicine koji uvijek pobuđuje etičke, biološke, kulturološke, ali i civilizacijska pitanja i dileme. Međutim, treba se voditi misijom, a to je omogućiti svima onima koji do sada zbog zdravstvenih razloga nisu mogli ostvariti medicinski pomognutu oplodnju, da je ostvare.

Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno (7 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

ZAKON O
MEDICINSKI POMOGNUTOJ OPLODNJI

u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, dr. med., predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA

Biljana Borzan, dr. med.