Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu zakona o socijalnoj skrbi - prvo čitanje P.Z.E. br 510

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 35.  sjednici  održanoj  13. studenoga 2013. raspravio je o Prijedlogu zakona o socijalnoj skrbi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. studenoga 2013.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja u uvodnom je obrazloženju istaknula da predloženi Zakon sadrži nove kriterije za ostvarivanje socijalnih pomoći i usluga kao potporu integraciji socijalno isključenih u društvo i na tržište rada, predviđa uspostavu jedinstvenog registra korisnika socijalnih usluga i novčanih pomoći, omogućuje uspostavu standarda kvalitete socijalnih usluga te omogućuje izbor i poboljšanje usluga koje korisnik može ostvariti u procesima socijalne integracije.
Prijedlogom Zakona uvodi se institut zajamčene minimalne naknade, kao novi oblik novčane naknade koji objedinjuje četiri dosadašnje naknade sa socijalnom komponentom  (produženu novčanu naknadu, pomoć za uzdržavanje te prava na opskrbnine). Pravo na zajamčenu minimalnu naknadu prema odredbama predloženog Zakona, ima svaka osoba s nedostatnim prihodom i imovinom za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Iako je u raspravi istaknuto mišljenje da će se objedinjavanjem naknada u novi oblik novčane naknade smanjiti neka prava i dodatno opteretiti centri za socijalnu skrb, većina članova Odbora podržala je predložene novine, smatrajući primjerenijim ovakvo usmjeravanje socijalnih naknada prema onima kojima je to uistinu prijeko potrebno. Definiranjem imovinskog cenzusa, odnosno imovine u vlasništvu korisnika i članova kućanstva, koja je zapreka za ostvarivanje prava na zajamčenu minimalnu naknadu, omogućit će se usmjeravanje zajamčene minimalne naknade prema korisnicima kojima je pomoć države za ostvarivanje osnovnih životnih potreba najpotrebnija.

U raspravi su pohvaljene odredbe predloženog Zakona kojima će se urediti bolja zaštita samaca i samohranih roditelja, koji su najugroženija kategorija, kao korisnika zajamčene minimalne naknade, s obzirom na to da se tim korisničkim skupinama, sukladno s odredbama predloženog Zakona, priznaje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu u visini 100% osnovice koju utvrđuje Vlada Republike Hrvatske, dok se drugim korisnicima, odraslim članovima kućanstva udio u zajamčenoj minimalnoj naknadi kućanstva priznaje u iznosu od 60% osnovice.

Tijekom rasprave naglašena je uloga i važnost obiteljskih centara, čije su osnovne zadaće da kroz savjetodavni rad i medijaciju u lokalnoj zajednici prate i unapređuju kvalitetu obiteljskog života.
Pozitivnom je ocijenjena informatizacija sustava socijalne skrbi i umrežavanje tog sustava s drugim sustavima preko sustava OIB-a korisnika u svrhu razmjene podataka o korisnicima, njihovoj imovini i prihodu, do kraja 2013. godine, kao doprinos smanjenju administrativnih troškova te pojednostavljivanju i ubrzavanju  samog postupka priznavanja i ostvarivanja prava. Također je pohvaljeno uvođenje jedinstvenog novčanog centra tzv. ureda „sve na jednom mjestu“ (One stop shop).
Kriteriji predloženog Zakona koji propisuju da, uz određene iznimke, pravo na zajamčenu minimalnu naknadu nema osoba koja nije evidentirana kao nezaposlena pri nadležnoj službi za zapošljavanje ili koja je u razdoblju od šest mjeseci prije pokretanja postupka odbila ponuđeno zaposlenje, potaknula je različita mišljenja članova Odbora. Dok neki smatraju da to neće proizvesti veće učinke, većina smatra da takve odredbe Zakona na više načina potiču radnu aktivaciju nezaposlenih radno sposobnih korisnika socijalne pomoći.
Tijekom rasprave većina članova Odbora pozitivnim je ocijenila prijedlog Zakona koji će, prema njihovu mišljenju, na jasniji i pravedniji način omogućiti pružanje i ugovaranje socijalnih usluga te pridonijeti efikasnosti i racionalizaciji cjelokupnog sustava.
 
Nakon rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8 glasova „za“ , 2 glasa „protiv“ i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje

zaključak

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o socijalnoj skrbi, u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Romanu Jerković, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA  ODBORA
Romana Jerković