Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 113. sjednici Odbora, održanoj 8. studenoga 2023., raspravljao je o PRIJEDLOGU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA OBITELJSKOG ZAKONA, prvo čitanje, P.Z. br. 578 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. studenoga 2023. godine.
Odbor je o predmetnom aktu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja istaknula je da će se ovim izmjenama i dopunama važeći Obiteljski zakon („Narodne novine“, br. 103/15., 98/19., 47/20. i 49/23. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) uskladiti s mjerodavnim odredbama Ustava Republike Hrvatske, Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, Zakonom o izvanparničnom postupku, Zakonom o parničnom postupku, Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i Zakonom o socijalnoj skrbi. Kako je istaknula, ovim izmjenama i dopunama poboljšat će se jasnoća i preciznost ukinutih pravnih normi, osigurati jedinstveno tumačenje i primjena te pravna sigurnost u zaštiti prava zajamčenih Obiteljskim zakonom. Naime, Odlukom Ustavnog suda RH utvrđuje se da ukinuti članci prestaju važiti 31. prosinca 2023., te izmjene i dopune Obiteljskog zakona koje se zbog toga donose moraju stupiti na snagu najkasnije 31. prosinca 2023.
U raspravi je pohvaljeno to što se ovim izmjenama i dopunama dodatno uređuju istaknuta pitanja obiteljskopravnog uređenja, pogotovo područje obiteljske medijacije. U dijelu izmjena u području poslovne sposobnosti, a kojim se uređuje iznimka da se punoljetne osobe koje nisu sposobne ostvariti smisleni kontakt s drugom osobom i izraziti svoju volju može potpuno lišiti poslovne sposobnosti, mišljenja su bila podijeljena. Dok su jedni bili mišljenja da je to korak unazad u osuvremenjivanju, drugi su bili mišljenja će se upravo na taj način u praksi bolje štititi pojedina prava i interesi osoba s duševnim smetnjama. S tim u vezi, predlagateljica je objasnila da je analizom koju je izvršio Ustavni sud RH prilikom donošena svoje Odluke utvrđeno da se u praksi pojavljuju rješenja koja, premda su formalno usklađena s Obiteljskim zakonom jer se njima osobu poslovne sposobnosti lišava djelomice, sadržajno imaju učinke potpunog lišenja poslovne sposobnosti, što kroz duže razdoblje može dovesti do anomalija u praksi. Stoga je ovim izmjenama i dopunama potrebno omogućiti potpuno lišenje poslovne sposobnosti samo u najtežim slučajevima za pojedine osobe koje zbog svoga zdravstvenog stanja nisu uopće sposobne skrbiti se o svojim pravima i interesima.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (6 „za“ i 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći
z a k lj u č a k:
1. Prihvaća se PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA OBITELJSKOG ZAKONA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.