Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 1. sjednici Odbora održanoj 3. rujna 2020., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od buke, prvo čitanje P. Z. E. br.14, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada republike Hrvatske, aktom od 27. kolovoza 2020.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom dijelu predstavnik predlagatelja objasnio je da se ovim zakonskim prijedlogom dopunjuju i mijenjaju odredbe važećeg Zakona u vezi instrumenata usklađivanja odnosno osiguranja provedbe Uredbe (EU) 2019/1010, koja mijenja pojedine odredbe Direktive 2002/49/EZ o procjeni i upravljanju bukom okoliša.
Kako je istaknuo, predloženim odredbama Zakona predlažu se mjere zaštite od buke kojima se nastoji spriječiti nastajanje emisije prekomjerne buke, odnosno smanjenje postojeće razine buke na dopuštene razine, dok su zaštitu od buke obvezni provoditi i osigurati njezino provođenje tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne i fizičke osobe koje obavljaju registrirane djelatnosti.
Izvršeno je pojmovno usklađivanje važećih pojmova s odredbama posebnih propisa kojima se uređuje izdavanje okolišne dozvole, dok u postupku izdavanja lokacijske dozvole, posebnih uvjeta, potvrde glavnog projekta, građevinske dozvole ili uporabne dozvole, prema posebnom zakonu, sanitarni inspektor Državnog inspektorata sudjeluje radi utvrđivanja uvjeta, odnosno potvrđivanja ispunjenosti uvjeta zaštite od buke.
Nadalje, uvedena je nova definicija pojma „repozitorij podataka“, racionaliziraju se i određuju novi rokovi izvješćivanja Europskoj komisiji u pogledu strateških karata buke i akcijskih planova, propisuje se obveza dostupnosti javnosti strateških karata buke i akcijskih planova kao i obveza dostavljanja ažuriranih informacija elektroničkim putem nadležnom tijelu i Europskoj komisiji. Odredbe zakona usklađuju se i s odredbama Zakona o Državnom inspektoratu te odredbama Zakona o sustavu državne uprave.
Tijekom rasprave svi su se složili da je utjecaj buke na ljudsko zdravlje od velikog značaja. Također, izrazili su svoje zadovoljstvo predloženim zakonskim rješenjem prema kojemu će obveznici izrade strateških karata buke svakih pet godina iste dostavljati nadležnom Ministarstvu, a prema potrebi i u skladu s izmjenama u prostoru, i revidirati.
Nakon provedene rasprave članovi Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora jednoglasno su (10 „za“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru na usvajanje sljedeći
z a k lj u č a k
1. Prihvaća se PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAŠTITI OD BUKE
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr.med., potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar - Dračevac, dr. med.