Odbor za zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je, na 7. sjednici održanoj 8. svibnja 2012. godine, Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Vransko jezero, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. travnja 2012. godine.
Odbor za zaštitu okoliša, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni Prijedlog odluke kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnici predlagatelja istaknuli su je da je područje Vranskog jezera, površine 57 km2, proglašeno parkom prirode 1999. godine („Narodne novine“, br. 77/99.). Riječ je najvećem prirodnom, slatkovodnom jezeru u Republici Hrvatskoj, površine 3.002 ha, koje predstavlja jedinstveno močvarno područje u našem priobalju te međunarodno važno močvarno stanište. Na području Parka kao važno područje za divlje svojte i stanišne tipove vrednovan je Posebni ornitološki rezervat površine 873 ha koji čini 15,3% površine Parka. Prostorni plan Parka donosi se sukladno odredbama Zakona o prostornom uređenju i gradnji („Narodne novine“ br. 76/07., 38/09., 55/11., 90/11. i 50/12.) te Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“ br. 70/05, 139/08 i 57/11.). Tijekom prezentacije Plana detaljnije je obrazložena cjelokupna koncepcija prostornog uređenja, metode korištenja, smjernice gospodarenja prostorom Parka i uvjeti zaštite prirode. Prostorni plan prošao je postupak javne rasprave. Na predmetni prostorni plan Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja dobilo je suglasnosti i mišljenja niza ministarstava, a ujedno ga je pozitivno ocijenio i prihvatio Savjet prostornog uređenja Države. O prostorom planu uvodno su se očitovali i na sjednicu Odbora pozvani predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode koje je dalo suglasnost na prostorni plan, v.d. ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode koje je izradilo Stručnu podlogu zaštite prirode za prostorni plan te ravnatelj Javne ustanove Park prirode Vransko jezero.
Nakon uvodnog obrazloženja uslijedila je rasprava u kojoj je podržano donošenje ovog prostornog plana područja posebnih obilježja koji ima za cilj zaštitu osobito vrijednog područja Vranskog jezera. Budući da je riječ o parku prirode i da su u njemu dopuštene gospodarske i druge djelatnosti kojima se ne ugrožavaju njegove bitne značajke, upozoreno je kako je istovremeno nužno uskladiti interese zaštite prirode i lokalnog stanovništva. Naglašeno je da iskustvo upravljanja drugim zaštićenim područjima upućuje na nužnost da zaštitu prostora prihvati i lokalno stanovništvo koje će u tome imati i svoju osobnu korist. Napomenuto je da prostorni plan uz zaštitu prostora treba omogućavati i egzistenciju lokalnog stanovništva te je istaknuta važnost komunikacije, suradnje i koordinacije s lokalnim stanovništvom. U tom smislu posebno je ukazano na ulogu Javne ustanove Parka prirode.
Od strane predstavnika predlagatelja dodatno je istaknuto da je prostorni plan područja posebnih obilježja samo jedan od dokumenata kojima se regulira korištenje, gospodarenje i zaštita osobito vrijednih područja. U tom smislu napomenuto je da se Pravilnikom o unutarnjem redu u parku prirode uređuju pitanja zaštite, unapređenja i korištenja parka prirode te je ukazano na zakonsku regulativu koja uređuje pitanje zaštite prirode i gospodarenje pojedinim prirodnim resursima.
Istaknuto je kako su prostornim planom parka prirode Vransko jezero definirane lokacije lučica (Crkvine i Prosika) i privezišta. Raspravljano je o načinu upravljanja lučicama u parku prirode kao i o pravnoj osnovi temeljem koje Javna ustanova upravlja ovim lučicama i obavlja usluge priveza plovila i naplate naknade. Upozoreno je na važnost ishođenja potrebnih akata za upravljanje i obavljanje ove djelatnosti te je u kontekstu izrade novog Zakona o zaštiti prirode postavljeno pitanje hoće li lučice u parkovima prirode biti dostupne na upravljanje i obavljanje djelatnosti priveza pravnim osobama registriranim u RH za obavljanje djelatnosti priveza ili će to biti isključivo pravo javnih ustanova.
Ukazano je na problem zaslanjenja voda Vranskog jezera i potrebu pokretanja niza aktivnosti za uspostavu integiranog upravljanja vodnim režimom u cilju obnove i održanja stabilnog slatkovodnog močvarnog ekosustava. Ovdje je prvenstveno naglašen značaj redovnog održavanja i uređivanja odteretnog kanala Prosika te što skorijeg pokretanja aktivnosti na izgradnji zapornice u svrhu smanjenja zaslanjenja vode jezera.
Zaključno je ravnatelj Javne ustanove parka prirode Vransko jezero ukratko informirao članove Odbora o dosadašnjim aktivnostima Javne ustanove Park prirode Vransko jezero po pitanju uređenja kanala i izgradnje zapornice.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PARKA PRIRODE VRANSKO JEZERO
Odbor je također odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje i sljedećeg
Z A K L J U Č K A
Predlaže se Ministarstvu zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske i Javnoj ustanovi Park prirode Vransko jezero da u cilju očuvanja fenomena voda Vranskog jezera i mora, a temeljem postojeće i zakonom određene dokumentacije i promatrajući širi prostor, osiguraju uvjete za realizaciju zapornice na Prosici kojom će se definirati i održavati povoljni vodni režim i očuvati jezero od pretjeranog zaslanjivanja.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.