Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 74. sjednici održanoj 16. rujna 2015. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena (ECMWF) o pristupanju Republike Hrvatske Konvenciji ECMWF-a o osnivanju Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena i njome povezanim uvjetima, Konvencije o osnivanju Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena s Protokolom o povlasticama i imunitetima Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena i Protokola o izmjenama i dopunama Konvencije o osnivanju Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. srpnja 2015. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode i Državnog hidrometeorološkog zavoda istaknuli su da je cilj Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena (ECMWF-a) ispunjenje potrebe za pouzdanim srednjoročnim vremenskim prognozama u svrhu učinkovitog planiranja ljudskih djelatnosti i sprječavanja ili smanjenja štetnih učinaka prirodnih katastrofa. Punopravnim članstvom Republike Hrvatske u ECMWF-u završit će integracija Republike Hrvatske u sve relevantne europske meteorološke organizacije. Navedeno ujedno znači potpunu integraciju u sustav Europske meteorološke infrastrukture (EMI). Time će se osigurati pristup računalnom sustavu ECMWF-a koji je najsnažniji računalni sustav od svih meteoroloških institucija u svijetu.
U raspravi su zatražena dodatna pojašnjenja u svezi sredstava potrebnih za provođenje ovoga Zakona te je pojašnjeno da je Republika Hrvatska kao pridružena članica ECMWF-a godišnje plaćala 72.000 £ te da se navedeni iznos godišnje članarine za punopravno članstvo sada približno udvostručuje te iznosi 135.900 £. Ujedno će Republika Hrvatska platiti jednokratni dodatni doprinos ECMWF-u kao doprinos za prethodna ulaganja u ECMWF. To će se plaćanje, ukoliko bi realizacija počela od 2016. godine, izvršiti u pet obroka od 62.550 £ podijeljenih u pet uzastopnih financijskih godina. Istaknuto je da su potrebna sredstva osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I EUROPSKOG CENTRA ZA SREDNJOROČNE PROGNOZE VREMENA (ECMWF) O PRISTUPANJU REPUBLIKE HRVATSKE KONVENCIJI ECMWF-A O OSNIVANJU EUROPSKOG CENTRA ZA SREDNJOROČNE PROGNOZE VREMENA I NJOME POVEZANIM UVJETIMA, KONVENCIJE O OSNIVANJU EUROPSKOG CENTRA ZA SREDNJOROČNE PROGNOZE VREMENA S PROTOKOLOM O POVLASTICAMA I IMUNITETIMA EUROPSKOG CENTRA ZA SREDNJOROČNE PROGNOZE VREMENA I PROTOKOLA O IZMJENAMA I DOPUNAMA KONVENCIJE O OSNIVANJU EUROPSKOG CENTRA ZA SREDNJOROČNE PROGNOZE VREMENA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.