Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 74. sjednici održanoj 16. rujna 2015. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Izmjene iz Dohe Kyotskog protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. srpnja 2015. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 95. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik Ministarstva zaštite okoliša i prirode istaknuo je da se potvrđivanjem Izmjena iz Dohe Republika Hrvatska pridružuje ostalim državama koje su istu potvrdile. Također se obvezuje ograničiti svoje prosječne emisije stakleničkih plinova u razdoblju od 2013. do 2020. godine na 80% svojih emisija u baznoj 1990. godini. Uzimajući u obzir da je razdoblje na koje se odnosi Izmjena iz Dohe već započelo 2013. i završava 2020. godine te u cilju donošenja novog ambicioznog globalnog sporazuma o smanjenju emisija stakleničkih plinova, potrebno je osigurati da prije Konferencije stranaka Konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime u Parizu u prosincu 2015. godine sve države članice Europske unije potvrde Izmjenu iz Dohe.
U raspravi na Odboru napomenuto je da se Republika Hrvatska kao nova članica Europske unije suočila s izazovom provedbe zahtjevnih mjera iz Klimatsko-energetskog okvira Europske unije za razdoblje 2020.-2030. godine te da je navedena problematika bila u više navrata u fokusu rasprava provedenih na sjednicama Odbora. Posebice je istaknuto da je Odbor na 54. sjednici održanoj 9. listopada 2014. Zaključkom pozvao Ministarstvo zaštite okoliša i prirode da po dovršetku izrade Odboru prezentira rezultate studije „Procjena utjecaja Okvira za klimatsko-energetsku politiku u razdoblju 2020.-2030.“ te je u više navrata tijekom 2015. godine tražio informaciju o postupku izrade navedene Studije.
Predstavnica Ministarstva zaštite okoliša i prirode istaknula je da je navedena Studija dovršena i raspravljena u Ministarstvu te da su u tijeku konzultacije sa svim operaterima od kojih se očekuju povratne informacije o mjerama. Za navedene operatere pokrenute su značajne pokrenute reforme sustava EU trgovanja emisijama stakleničkih plinova za razdoblje nakon 2020. godine. Prvenstveno je ovdje riječ o predloženim izmjenama Direktive 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice. Naime, cilj je Europske komisije smanjenje emisija stakleničkih plinova na troškovno isplativ način i razvojem niskougljičnih investicija. Republika Hrvatska također se opredijelila za niskougljični razvoj te je u tijeku izrada Strategije niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. godine s pogledom do 2050. godinu. Navedena Strategija također se izrađuje u suradnji s gospodarskim sektorom te će po završetku izrade Strategija i Studija biti dostupne javnosti na web stranici Ministarstva.
U svezi spomenute izmjene Direktive iz 2003. godine o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice postavljeno je pitanje je li izrađena procjena fiskalnog učinka njezine primjene za Republiku Hrvatsku te je od strane predstavnice Ministarstva pojašnjeno da je u tijeku osnivanje Radne skupine i uključivanje eksperata u izradu stručne analize utjecaja izmjene ove Direktive na hrvatsko gospodarstvo.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
ZAKONA O POTVRĐIVANJU IZMJENE IZ DOHE KYOTSKOG PROTOKOLA UZ OKVIRNU KONVENCIJU UJEDINJENIH NARODA O PROMJENI KLIME
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.