Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 894

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 73. sjednici održanoj 7. rujna 2015.godine, Prijedlog zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, s Konačnim prijedlogom zakona  koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. rujna 2015.godine uz prijedlog da se sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
 
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je osnovni razlog za donošenje ovog Zakona ispunjenje obveze Republike Hrvatske o potpunom usklađivanju hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije u sektoru obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije. Ovim prijedlogom Zakona pruža se veća sigurnost nositeljima projekata i investitorima koji ulažu u projekte iz obnovljivih izvora energije na način da se uređuju pitanja izgradnje postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije  na državnom zemljištu kroz transparentne natječaje, uređuje vođenje registra obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije za projekte, nositelje projekata i povlaštene proizvođače električne energije kojim će se na javno dostupan i transparentan način omogućiti pregled postojećih projekata te pregled raspoloživih kvota za ulazak u sustav poticaja. Regulira se otkup viškova energije od malih kupaca s vlastitom proizvodnjom (do 500 kilovata) koja služe prvenstveno za namirenje vlastitih potreba za električnom energijom, te se osigurava otkup viška proizvedene energije od strane njihovog opskrbljivača. Naglašeno je da je jedna od novosti zakona i uvođenje EKO-bilančne skupine u koju ulaze svi proizvođači energije iz obnovljivih izvora energije  i visokoučinkovite kogeneracije u sustavu poticaja, koji ujedno dobivaju obavezu uravnotežavati svoju proizvodnju.

U raspravi koja je potom uslijedila od predstavnika predlagatelja zatraženo je dodatno pojašnjenje za energetske zadruge  koje su naročito poznate u nekim europskim zemljama ( Danska) a važne su zato jer aktivno uključuju članove lokalne zajednice u projekte obnovljivih izvora energije koji su od velike važnosti za razvoj zajednice. Uključivanjem većeg broja građana kao dioničara/suvlasnika energetskog postrojenja donosi korist i članovima zadruge, ali i lokalnoj zajednici. Iz ovog razloga znatno se smanjuje otpor i nepovjerenje građana prema izgradnji postrojenja za obnovljive izvore energije u njihovoj neposrednoj blizini. Predstavnice ministarstva su obrazložile da energetske zadruge nisu posebno obrađene ovim Zakonom, ali Zakon osigurava veću transparentnost oko realizacije projekata te mogućnosti poticanja za cijelu zainteresiranu javnost.

Iznesen je i prigovor glede vremena kada se ovaj Zakon donosi ( na kraju mandata), a isto tako postavilo se pitanje zašto je Vlada prošle godine smanjila naknadu za obnovljive izvore energije čime  je izražena bojazan da takav postupak Vlade neće  ohrabriti investitore. Isto tako u raspravi je istaknuto da je ovaj Zakon mogao biti usklađen i sa višim ciljevima koje je postavila Europska unija u Energetskom  paketu koji je donesen  do 2030. godine, a  koji iznosi 27% udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“ i  4 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O OBNOVLJIVIM IZVORIMA ENERGIJE I VISOKOUČINKOVITOJ KOGENERACIJI

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.