Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je na 58. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predložene izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu.
Uvodno je zamjenik ministra financija istaknuo da se predloženim izmjenama i dopunama Državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika usklađuju proračunski planovi s ostvarenim kretanjima tijekom godine. Očekivano smanjenje bruto domaćeg proizvoda u 2014. godini za 0,7% odrazit će se na smanjenje proračunskih prihoda. Stoga se u 2014. planiraju ukupni prihodi proračuna u iznosu od 114,5 milijardi kuna što je za 2,6 milijardi kuna manje od prethodno planiranih. Ukupni rashodi smanjuju se za 544 milijuna kuna te iznose 130,1 milijardu kuna. Rezultat navedenog je povećanje manjka državnog proračuna za 2 milijarde kuna više od prethodnog plana te on sada iznosi 15,6 milijardi kuna ili 4,8% bruto domaćeg proizvoda. Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode naglasio je da je rebalansom planirano ukupno smanjenje razdjela Ministarstva zaštite okoliša i prirode za 130.536.476,00 kuna te planirana sredstva za ovaj razdjel sada iznose 472.803.196,00 kuna. Rebalansom su smanjena sredstva za plaće budući da su iz sredstava EU povučena sredstva za plaće akreditiranih djelatnika zaposlenih u Samostalnom sektoru za EU. U svezi planiranog smanjenja sredstava za realizaciju projekata gospodarenja otpadom istaknuo je da će, budući da dinamika izvođenja radova nije slijedila planirano, u ovoj godini biti realizirano oko 170 milijuna kuna iz EU fondova umjesto prvotno planiranih 288 milijuna kuna. Posebice je prepreka brzoj realizaciji projekata prisutan problem neriješenih imovinsko pravnih odnosa te se proglašavanjem strateških projekata, kao u slučaju RCGO Piškornica, ubrzava procedura pripreme projekata.
Predstavnik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost obrazložio je da se sredstva Fonda za Administrativno upravljanje i opremanje smanjuju za 9.110.913 kn, sredstva za Programe i projekte zaštite okoliša za 118.799.913 kn, sredstva za Programe i projekte energetske učinkovitosti za 32.406.060 kn te sredstva za Programe i projekte za postupanje s posebnim kategorijama otpada za 10.079.000 kn tj. ukupno za 170.395.886 kn čime novi plan za 2014. godinu za Fond iznosi 1.431.000.000 kn.
Pomoćnica ravnatelja Agencije za zaštitu okoliša istaknula je da su prvotno planirana ukupna sredstva Agencije smanjena za svega 72.100 kn te sada iznose 31.468.100 kn. Ujedno je naglasila visok stupanj izvršenosti i ugovorenosti sredstava proračuna Agencije.
Nakon uvodnih obrazloženja uslijedila je rasprava u kojoj je istaknuto kako predloženi rebalans praktički predstavlja samo konstatiranje i usuglašavanje sa stupnjem izvršenja državnog proračuna. U tom smislu ocijenjeno je da se zakasnilo s izmjenama i dopunama koje bi stvorile osnovu za kvalitetne pomake. Umjesto toga, rebalansom se povećao manjak državnog proračuna. U dijelu koji se odnosi na planirana sredstva za razdjel Ministarstva zaštite okoliša i prirode te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost nezadovoljstvo je iskazano značajnim smanjenjem planiranih sredstava za gospodarenje otpadom, posebice za izgradnju centara za gospodarenje otpadom. Istaknuto je da su sredstva za gospodarenje otpadom u razdjelu Ministarstva smanjena za 118 milijuna kuna tj. za 40%. Identična je situacija sa sredstvima za ovu nakanu planiranim u Fondu pa se tako sredstva za izgradnju ŽCGO Kaštijun smanjuju za 53%, sredstva za ŽCGO Marišćina za 25%, sredstva za RCGO Biljanje Donje za 65% itd. Ocijenjeno je da je navedenim dovedena u pitanje uspostava integriranog sustava gospodarenja otpadom do kraja 2018. godine. Napomenuto je da će problematika izgradnje centara za gospodarenje otpadom, sukladno već prethodnom dogovoru s nadležnim Ministarstvom, biti predmetom tematske sjednice Odbora planirane za početak sljedeće godine.
Sa stajališta zadanih ciljeva u području energetske učinkovitosti upitnim je ocijenjeno smanjivanje sredstava za Programe i projekte energetske učinkovitosti za 32 milijuna kuna. Ovo posebice u kontekstu isticanih ciljeva obnove javnih zgrada te višestambenih zgrada.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU
te sljedećih odluka:
Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu;
Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu;
Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu;
Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu;
Odluke o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.