Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 50. sjednici održanoj 23. rujna 2014. godine, Prijedlog strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. srpnja 2014. godine.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni Prijedlog strategije kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnici predlagatelja istaknuli su obvezu država članica da sukladno Direktivi 2011/70 do kolovoza 2015. godine predstave nacionalne programe u kojima će navesti kada, gdje i na koji način će zbrinuti istrošeno nuklearno gorivo i radioaktivni otpad uz primjenu najviših sigurnosnih standarda. Predložena strategija predstavlja prvi korak u uspostavljanju Nacionalnog programa. RH ima obvezu zbrinuti institucionalni radioaktivni otpad i iskorištene izvore ionizirajućeg zračenja, sanirati lokacije na kojima se nalaze prirodni radioaktivni materijali te preuzeti polovicu radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva koji se trenutno skladišti u NE Krško. Strategija zagovara jednu lokaciju u RH na kojoj bi se uspostavio Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Strategija ujedno predviđa primjenu postupnog pristupa u razvoju tog Centra.
 
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi na Odboru istaknuta je važnost korištenja postojećih dokumenata Parlamentarne skupštine Vijeća Europe o zbrinjavanju radioaktivnog otpada te znanja i dostignuća nekih država članica, posebice Francuske koja ima bogato iskustvo recikliranja nuklearnog otpada.
U kontekstu Bilateralnog sporazuma Republike Hrvatske i Republike Slovenije kojim je RH preuzela odgovornost za zbrinjavanje polovice RAO i istrošenog nuklearnog goriva iz NE Krško, a koji je na snazi već punih dvanaest godina te Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva koja je izrađena u sklopu pristupnih pregovora, zatraženo je pojašnjenje razloga za dugotrajnost u rješavanju pitanja trajnog zbrinjavanja radioaktivnog otpada. Skrenuta je pozornost kako je na početku ovog mandata Vlade RH formirana Radna skupina koja je razmatrala definiranje lokacije za trajno odlaganje ove vrste otpada u sklopu napuštenih vojnih objekata u području stabilnih geoloških struktura. Istaknuto je kako se stječe dojam da se nije daleko odmaklo u postizanju konkretnih rješenja. Ujedno je naglašeno da je za realizaciju zacrtanog cilja iznimno važna edukacija i komunikacija s javnosti te je, polazeći od uspješnog primjera Slovenije, dosadašnja komunikacija nadležnih tijela s javnosti ocijenjena nezadovoljavajućom.

Predstavnik predlagatelja istaknuo je da su u zadnjih godinu dana značajni napori uloženi na izradu ove Strategije kako bi se time stvorili preduvjeti za izradu i donošenje Nacionalnog programa do kolovoza 2015. godine. Ovdje je posebice ukazano na nedostatne postojeće ljudske resurse za provedbu ciljeva Strategije te je stoga i ovim strateškim dokumentom naglasak dan na uspostavu tih kapaciteta. Istaknuto je da se postupak odabira lokacije za smještaj Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada mora provesti uz sudjelovanje javnosti. U tom kontekstu od velikog je značaja lokalnoj zajednici na transparentan način prikazati rizike te joj ponuditi adekvatnu kompenzaciju. U tijeku je komunikacija s lokalnom zajednicom na području lokacije koja je Programom prostornog uređenja RH iz 1999. godine definirana kao prostor za izgradnju nisko i srednje radioaktivnog otpada. Zaključno je predstavnik predlagatelja naglasio da nakon  usvajanja Strategije treba intenzivno raditi na njezinoj provedbi, što uključuje i jačanje ljudskih resursa.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

STRATEGIJE ZBRINJAVANJA RADIOAKTIVNOG OTPADA, ISKORIŠTENIH IZVORA I ISTROŠENOG NUKLEARNOG GORIVA 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.