Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, prvo čitanje, P.Z.E. br. 366

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 23. sjednici održanoj 5. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. svibnja 2013. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se odredbe ovoga Zakona odnose na istraživanje i eksploataciju ugljikovodika koji se nalaze u zemlji ili u podzemlju unutarnjih morskih voda ili teritorijalnog mora Republike Hrvatske, odnosno u podzemlju epikontinentalnog pojasa Jadranskog mora do linije razgraničenja sa susjednim zemljama na kojima Republika Hrvatska, u skladu s međunarodnim pravom, ostvaruje jurisdikciju i suverena prava. Ukratko su prezentirane značajne novine koje se uvode predloženim  Zakonom te naglašeno da se njime propisala jasna obveza investitora o pridržavanju svih važećih propisa koji se odnose na zaštitu prirode i okoliša, zdravlja i sigurnosti ljudi i imovine te sanacije područja na kojemu su izvođeni rudarski radovi.
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi su zatražena dodatna pojašnjenja u svezi Zakonom predloženog formiranja Agencije za ugljikovodike te nacionalnog trgovačkog društva u 100%-tnom vlasništvu Republike Hrvatske, a čija bi osnovna djelatnost bila istraživanje i eksploatacija energetskih mineralnih sirovina. Poseban je interes iskazan za poziciju INA d.d. u odnosu na navedeno nacionalno trgovačko društvo.
Predstavnik predlagatelja obrazložio je da je u projekciji državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu planirano 400.000,00 kuna za osnivanje Agencije za ugljikovodike. Navedena Agencija će, kada se otpočne s ugovorima o podjeli eksploatacije, prestati postojati te će se formirati nacionalno trgovačko društvo. Ujedno je naglašeno da stupanje na snagu ovoga Zakona nema utjecaja na stečena prava sukladno odredbama Zakona o rudarstvu.
Tijekom rasprave istaknut je primjer jedinica lokalne samouprave kojima je rudna renta s osnove eksploatacije ugljikovodika važan izvor prihoda i nositelj gospodarskog razvoja. Značajnim je ocijenjena daljnja politika Vlade RH u svezi visine navedenih rudnih renta.
Raspravljano je i o visini prihoda koje Republika Hrvatska ostvaruje temeljem koncesija za eksploataciju ugljikovodika te je predstavnik predlagatelja napomenuo da je u 2013. godini  ostvareno 400 milijuna kuna prihoda. Najveći dio ovih prihoda predstavlja prihod državnog proračuna jer je glavnina nalazišta morska tj. izvan područja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Budući da je u sklopu dodatnog obrazloženja predstavnik predlagatelja napomenuo kako INA d.d. iskazala da nema interesa ulagati u Rafineriju nafte Sisak, od strane Odbora naglašena je nužnost aktivne uloge Vlade Republike Hrvatske u praćenju te poticanju INA d.d. na poduzimanju svih aktivnosti na realizaciji projekata Programa modernizacije postrojenja Sektora Rafinerije nafte Sisak. U tom smislu se i na razini ovog radnog tijela Hrvatskoga sabora od 2007. godine razmatraju Izvješća Vlade RH o praćenju poboljšanja kakvoće zraka na području Grada Siska i dinamike radova na modernizaciji postrojenja Rafinerije nafte Sisak. 
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“, 4 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora. 


               PREDSJEDNIK ODBORA  

                                Branko Bačić, dipl.ing.