Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 20. sjednici održanoj 13. ožujka 2013. godine Prijedlog strategije razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine, koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2013. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je navedeni Prijedlog strategije kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je predložena Strategija krovni razvojni dokument hrvatskoga turizma kojim su definirana ključna razvoja načela, strateški ciljevi i zadaci kako bi se Republika Hrvatska do 2020. godine po kriteriju konkurentnosti pozicionirala među 20 vodećih turističkih destinacija. Strateški ciljevi razvoja su poboljšanje strukture i kvalitete smještaja, otvaranje od 20 do 22 tisuće novih radnih mjesta u turizmu te oko 10 tisuća radnih mjesta u neturističkim djelatnostima, realizacija novih investicija u iznosu od oko 7 milijardi eura te ostvarivanje 14,3 milijardi eura ukupne godišnje turističke potrošnje. Između ostalog razvoj turizma treba se temeljiti na unapređenju zaštite okoliša, očuvanju kvalitete prirodnih resursa i održivom upravljanju razvojem sadržaja turističke ponude. Ekološki odgovoran razvoj podrazumijeva primjenu suvremenih tehničko-tehnoloških rješenja u gradnji i opremanju (npr. smanjenje toplinskih gubitaka, energetski učinkoviti sustavi grijanja/hlađenja, korištenje obnovljivih izvora energije), racionalnost u korištenju raspoloživog prostora, poštivanje odrednica nosivog kapaciteta destinacije i mikrolokacije projekta, kao i mogućnosti priključenja na postojeće infrastrukturne sustave. Kao jedan od važnih proizvoda za razvoj hrvatskog turizma do 2020. godine naveden je ekoturizam.
Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi je istaknuta ekološka očuvanost i bioraznolikost Republike Hrvatske kao jedna od njezinih nedovoljno iskorištenih turističkih prednosti u odnosu na konkurente. Upućeno je na potrebu da se kroz turističku ponudu predstavi iznimno bogata prirodna i kulturna baština Republike Hrvatske.
U kontekstu podatka WTO-a o približno 1/3 svjetskog turističkog prometa koji se odvija u zaštićenim područjima prirode, uočeno je kako se u poglavlju Strategije kojim je definiran Akcijski plan i prioritetne mjere unapređenja konkurentnosti hrvatskog turizma, ne navodi izravni i neizravni (atrakcijska vrijednost) potencijal zaštićenih područja prirode i nužnost prioritetnog unapređenja njihove turističke funkcije. Stoga je sugerirano da se navedeno dopuni Akcijskim planom „Unapređenje turističke funkcije hrvatskih zaštićenih područja prirode“ koji bi kao mjere uključio ubrzano donošenje prostornih planova (PPPPO), definiranje i uspostavu organiziranih sustava posjećivanja, kreiranje novih turističkih proizvoda za tržišta posebnih interesa (primjerice višednevne edukacijske tematske ture/rute po zaštićenim područjima s razvojem partnerskih mreža zaštićenih područja i lokalnih zajednica radi zajedničkih usluga: smještaj, gastronomija, obrtništvo) i druge ključne mjere.
Ujedno je naglašeno kako Republika Hrvatska raspolaže neupitnim resursima i rasprostranjenim prirodnim ljekovitim činiteljima koji su dobra osnova za razvoj zdravstvenog turizma.
Raspravljano je o planiranom povećanju golf ponude kroz izgradnju 30 visokokvalitetnih golf igrališta te učincima golf turizma na povećanje atraktivnosti i bolje popunjenosti postojećih smještajnih kapaciteta i produženju sezone, ali i o mogućim učincima njihove izgradnje na devastiranje i onečišćenje prostora. Istaknuta je važnost vrhunskog projektiranja navedenih golf igrališta te posvećivanja posebne pozornosti njihovoj ekološkoj održivosti pri planiranju i izgradnji. Predstavnik predlagatelja dodatno je naglasio da je ovom Strategijom, kao jedna od 26 prioritetnih mjera turističke ponude, planirana izrada Akcijskog plana razvoja golf ponude.
U svezi planirane nove izgradnje hotela i resorta tj. izgradnje oko 20 tisuća novih hotelskih soba (ključeva) i ulaganja od oko 2,2 milijarde eura, zatražena su dodatna obrazloženja o kriterijima koji su korišteni pri utvrđivanju predvidive prostorne distribucije nove hotelske izgradnje.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
STRATEGIJE RAZVOJA TURIZMA REPUBLIKE HRVATSKE DO 2020. GODINE
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.