Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 1. sjednici, održanoj 2. rujna 2020., raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osobnoj iskaznici, prvo čitanje, P. Z. E. br. 13 (dalje u tekstu: Prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. kolovoza 2020.
Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmotrio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da je elektronička osobna iskaznica uvedena u hrvatski pravni sustav donošenjem Zakona o osobnoj iskaznici 2015. godine. Osobna iskaznica se sastoji od elektroničkog nosača podataka (čipa) na kojem su pohranjeni podaci, te na kojem se pohranjuju jedan ili dva certifikata, ovisno o dobi osobe, i to identifikacijski i potpisni certifikat.
Identifikacijski certifikat služi za elektroničku potvrdu identiteta osobe i omogućuje pristup uslugama, npr. uslugama koje omogućava portal e-građani dok se potpisni certifikat koristi za podršku kvalificiranom elektroničkom potpisu koji ima istu pravnu snagu i zamjenjuje vlastoručni potpis.
Nastavno je istaknuo da je od 8. lipnja 2015. do 21. kolovoza 2020. izdano 3.053.565 elektroničkih osobnih iskaznica (eOI) od kojih je na dan 21. kolovoza 2020. bilo važećih 2.610.108 eOI, što je rezultat zamjene osobnih iskaznica od strane građana, bilo radi njihovog isteka, bilo radi promjene osobnih podataka radi kojeg su osobe bile u obvezi ishoditi novu osobnu iskaznicu ili iseljavanja iz Republike Hrvatske te stjecanja prebivališta u nekoj drugoj državi.
Od navedenog broja s dva certifikata je izdano 2.139.064 eOI i na dan 21. kolovoza 2020. bilo je važećih 1.808.433 eOI, s jednim certifikatom izdano je 532.336 eOI te je na dan 21. kolovoza 2020. bilo važećih 474.278 eOI, dok je bez certifikata izdano 382.165 eOI od kojih je na dan 21. kolovoza 2020. bilo važećih 327.397 eOI.
Predstavnik predlagatelja je naglasio da se izmjenama i dopunama Zakona o osobnoj iskaznici pristupilo radi stvaranja preduvjeta za provedbu Uredbe (EU) 2019/1157 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje. Uredba je stupila na snagu 1. kolovoza 2019., a izravno će se primjenjivati u svim državama članicama od 2. kolovoza 2021.
Predmetnom Uredbom je propisano da su države članice od dana njezine primjene dužne izdavati osobnu iskaznicu koja će, između ostaloga, sadržavati biometrijske identifikatore nositelja osobne iskaznice, odnosno prikaz lica i otiske papilarnih linija kažiprsta lijeve i desne ruke u interoperabilnim formatima.
Nadalje, njome je izmijenjena i dobna granica od koje se izdaje osobna iskaznica bez roka važenja, te je s dosadašnjih 65 godina života granica podignuta na 70 godina, ali je predviđena mogućnost da osoba s navršenih 70 godina života izabere hoće li ishoditi osobnu iskaznicu sa certifikatima ili bez njih.
Osobna iskaznica djece do 18 godine života sadržava identifikacijski certifikat, a od 18 do 70 godine života oba certifikata.
Pitanje do kada će vrijediti osobne iskaznice koje su izdane po prethodnim zakonima odnosno hoće li vrijediti sukladno roku njihova važenja ili će ih se morati povući prije, uređeno je člankom 20. Prijedloga zakona u Prijelaznim i završnim odredbama i to na način da se osobne iskaznice koje su izdane na temelju odredaba Zakona o osobnoj iskaznici iz 2015. godine s rokom važenja od pet godina i osobne iskaznice izdane na temelju odredbi Zakona o osobnoj iskaznici iz 2002. godine s rokom važenja od deset godina važe do isteka roka njihova važenja.
Osobne iskaznice koje su osobama s navršenih 65 ili više godina života izdane bez roka važenja, na temelju Zakona o osobnoj iskaznici iz 2015. godine, prestaju važiti 3. kolovoza 2031. i osobe su ih dužne zamijeniti osobnim iskaznicama koje se izdaju na temelju odredaba ovoga Zakona. Iznimno, te osobe koje će 2. kolovoza 2021. imati 70 ili više godina moći će i nakon 3. kolovoza 2031. nastaviti koristiti svoje osobne iskaznice izdane bez roka važenja na temelju odredaba Zakona o osobnoj iskaznici iz 2015. godine.
Osobne iskaznice koje su izdane bez roka važenja na temelju odredaba Zakona o osobnoj iskaznici iz 2002. godine omogućavaju njihovima nositeljima korištenje tih osobnih iskaznica i nakon 3. kolovoza 2031. godine i nisu ih obvezni zamijeniti osobnim iskaznicama koje se izdaju na temelju odredaba ovog Zakona.
U raspravi je pozdravljeno uvođenje novih tehničkih rješenja koja pružaju pogodnosti i olakšavaju život hrvatskim građanima, a posebice što bi se na taj način stvorio preduvjet za omogućavanje elektroničkog glasovanja te hrvatski državljani ne bi trebali putovati više stotina kilometara do glasačkog mjesta kako bi ostvarili svoje biračko pravo u inozemstvu.
Pozdravljeno je i unificiranje pristupa sustavu elektroničkih usluga kojem se danas može pristupiti s više različitih dokumenata što ljudima koji imaju nižu razinu informatičkog znanja stvara poteškoće.
Postavljeno je pitanje zašto osobna iskaznica vrijedi samo pet godina, na što je predstavnik predlagatelja istaknuo da proizvođači certifikata koji se pohranjuju u čip jamče sigurnost certifikata pet godina što automatski dovodi i do važenja osobne iskaznice pet godina.
U raspravi je iznesenu stajalište da se certifikati mogu obnavljati elektroničkim putem bez izdavanja nove osobne iskaznice te bi bilo potrebno pristupiti tom modelu, kao i da bi za Republiku Hrvatsku dodanu vrijednost predstavljala ugradnja vozačke dozvole u osobnu iskaznicu.
U raspravi je ukazano i na obvezu promjena osobne iskaznice zbog promjene prebivališta, te je iznesena sugestija da se sustav prebivališta i boravišta izmijeni te ljudima olakša ostvarivanje niza prava kao i da se smanji potreba izdavanja novih osobnih iskaznica zbog promjene prebivališta.
Istaknut je i prijedlog da, s obzirom da trošak izdavanja osobne iskaznice iznosi cca 80,00 kuna, Republika Hrvatska zbog kratkog roka trajanja osobne iskaznice snosi trošak izdavanja novih osobnih iskaznica građanima. Predstavnik predlagatelja je iznio podatak da je u 2019. godini izdano oko 500.000 osobnih iskaznica te je moguće izračunati trošak za Republiku Hrvatsku.
Na pitanje kolika je mogućnost zlouporabe potpisnog certifikata predstavnik predlagatelja je istaknuo da samo posjedovanje nečije osobne iskaznice bez poznavanja PIN-a ne omogućava zlouporabu.
Nakon rasprave, većinom glasova, sa 7 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“, Odbor predlaže Hrvatskome saboru donošenje sljedećih zaključaka:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osobnoj iskaznici.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Nikša Vukas, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Mario Kapulica, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Nikša Vukas