Odbor za turizam

Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br.103

Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na 9. sjednici održanoj 28. lipnja 2012. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2012. godine.

Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.

Na početku sjednice predsjednik Odbora podsjetio je da je Odbor za turizam Hrvatskoga sabora 26. travnja 2012. godine organizirao tematsku sjednicu posvećenu prijedlozima i mjerama za unapređenje nautičkog turizma u Republici Hrvatskoj. U pripremi navedene sjednice, Odbor je konzultirao strukovne, interesne i specijalizirane organizacije nautičkog turizma, nadležna ministarstva, znanstvene ustanove i druge relevantne partnere, koji su iznijeli niz mjera, pitanja i prijedloga koje su smatrali relevantnim za daljnji razvoj nautičkog turizma.

Na osnovi rasprave na spomenutoj sjednici Odbor je donio zaključke koji su upućeni na očitovanje i postupanje svim nadležnim ministarstvima, pa tako i Ministarstvu financija.

Između ostaloga, Odbor je u Zaključcima predložio Ministarstvu financija sljedeće: „Poseban porez na plovila pokazao se potpuno fiskalno neučinkovitim i kočnicom razvoja male brodogradnje, što će doći još više do izražaja u okolnostima povećanja stope PDV-a na 25%. Posebnim porezom na plovila nije moguće privući vlasnike plovila pod stranom zastavom da svoja plovila prilikom ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju registriraju upravo u Republici Hrvatskoj. Stoga Odbor za turizam poziva Ministarstvo financija da razmotri mogućnost ukidanja posebnoga poreza na plovila putem izmjena i dopuna Zakona o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove (NN, 136/02 do NN, 21/10).“

Također i da: „Odbor za turizam predlaže Ministarstvu financija da razmotri i utvrdi mogućnosti stimulativnog načina obračuna stope PDV-a na plovila koje državljani EU drže na stalnom vezu u Hrvatskoj te da ih se pojednostavljenjem procedure motivira da nakon ulaska Republike Hrvatske u EU plovila registriraju u Hrvatskoj, a ne u matičnim državama.“

U ime predlagatelja, predstavnik Ministarstva financija zahvalio je Odboru za turizam na pokretanju inicijative izmjene i dopune predmetnog Zakona, te je istaknuo da je Ministarstvo financija potaknuto Zaključcima Odbora za turizam kao i pritužbama proizvođača plovila okupljenih u interesnom udruženju pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, pokrenulo analizu učinaka postojećeg Zakona, te je ustanovljeno da Zakon kao takav usporava niz privrednih aktivnosti u Republici Hrvatskoj. U segmentu malih proizvođača plovila 2007. godine bilo je evidentirano 105 malih proizvođača s oko 2500 zaposlenih, a zahvaljujući negativnim posljedicama primjene navedenoga Zakona, njihov je broj pao na 85 dok se broj zaposlenih smanjio za oko 40%. Također, kod donošenja ovoga Zakona 2007. godine imali smo u popratnim djelatnostima kooperanata oko 5000 zaposlenih, a danas je taj broj pao na ispod 4000 zaposlenih. U prvoj godini primjene odredbi koje se mijenjao Državni proračun je uprihodovao nešto više od 14 milijuna kuna od posebnoga poreza da bi se taj iznos u prošloj godini smanjio za oko 70%.

Izvršene analize su pokazale da Zakon nije polučio željene nego multiplicirajuće negativne učinke, stoga se predloženim izmjenama i dopunama želi ostvariti zaštita domaćih proizvođača plovila, povećanje broja zaposlenih u ovome proizvodnom sektoru i ostvariti veće prihode od prodaje domaćih plovila, kao i povećati broj vlasnika plovila iz drugih država koji će zbog nepostojanja ovoga poreza biti u povoljnijem položaju u vezi s kupnjom i namjeravanom registracijom svojih plovila u Republici Hrvatskoj. Cilj je poslati jasnu poruku stranim vlasnicima plovila, od kojih 80% dolaze iz zemalja članica Europske unije da smo konkurentna zemlja po pitanju registracije njihovih plovila kod nas i njihova zadržavanja na našim vezovima.

Predlagatelj je napomenuo da će se kod kupnje plovila i dalje zaračunavati 5% poreza na promet prema posebnome Zakonu.

Predlagatelj je dodatno obrazložio i svoj stav da je predmetni Zakon osobito važno donijeti po hitnom postupku, budući da predložene izmjene predstavljaju jednu od mjera zaštite malih proizvođača plovila koji upravo u predstojećem ljetnom periodu imaju najviše isporuka plovila, kao i okolnost da će vlasnike stranih plovila pri dolasku u Republiku Hrvatsku radi ljetovanja svakako zanimati uvjeti zadržavanja i registracije plovila u Republici Hrvatskoj prije pristupanja u punopravno članstvo Europske unije.

U raspravi koja je uslijedila svi su članovi Odbora podržali predstavljene izmjene i dopune Zakona. Mišljenja su da će njihova primjena polučiti višestruke pozitivne efekte.

Odbor za turizam pozvao je Ministarstvo financija da razmotri mogućnost uvođenja diferencirane stope PDV-a na charter-usluge smještaja na plovilima, po uzoru na druge zemlje članice Europske unije, imajući u vidu predočene im financijske dokumente iz kojih je razvidno da postoje primjeri u drugim mediteranskim zemljama, članicama EU, gdje se suprotno tumačenju Direktive 2006/112/EZ primjenjuju snižene stope. Tako se, primjerice, u Grčkoj obračunava 6,5%, Italiji, Francuskoj, Španjolskoj puni se iznos PDV-a obračunava na 50% cijene chartera te u Nizozemskoj i Belgiji, koje obračunavaju stopu PDV-a od 6% za charter s posadom. U tom smislu Odbor predlaže Ministarstvu financija da pripremi kvalitetnu analizu po pitanju primjene diferencirane stope na charter, jer ukoliko se radi isključivo i samo o prijevozu kako to do sada tumači Porezna uprava, nejasno je zašto se korisnicima chartera, u slučajevima kada koriste kombinirani smještaj na plovilu i na kopnu, boravišna pristojba naplaćuje dva puta.

Na temelju provedene rasprave, Odbor za turizam Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POSEBNIM POREZIMA NA OSOBNE AUTOMOBILE, OSTALA MOTORNA VOZILA, PLOVILA I ZRAKOPLOVE.

Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Gorana Beusa Richembergha, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Goran Beus Richembergh