Odbor za razvoj i obnovu

Izvješće Odbora za razvoj i obnovu s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2008. godinu

Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 25. ožujka 2009. godine, razmotrio je Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2008. godinu koje je Hrvatskome saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. ožujka 2009. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju podnositelj ovoga Izvješća iznio je podatke o ostvarenju plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima (i prema izvorima) za obavljanje poslova pretraživanja i razminiravanja minski sumnjivih područja te rezultate revizije cjelokupnog minski sumnjivog područja u Republici Hrvatskoj u navedenom izvještajnom razdoblju. Istaknut je podatak da je plan pretraživanja i razminiravanja u 2008. godini ostvaren sa 99,5% čime je smanjen minski sumnjiv prostor u veličini od 42,5 km2.

U tabelarnim prikazima dani su pregled planiranih i ostvarenih radnji, te preostalih poslova po županijama kao i struktura pretraženih i razminiranih površina. S tim u svezi naglašeno je da je u 2008. godini u strukturi površina planiranih za humanitarno razminiravanje prioritet imalo poljoprivredno zemljište s obzirom na postavljene ciljeve u županijama da se pokrene poljoprivredna proizvodnja, te je u protekloj godini u tom smislu postignuto povećanje od 60% u odnosu na planirano uklanjanje minske opasnosti na spomenutim površinama. Prema podacima minska opasnost uklonjena je s 48% minski sumnjivih prostora kategoriziranih kao okućnica naseljenih kuća, u najvećoj mjeri sredstvima Državnog proračuna i programima CARDS 2004.

U raspravi je podržano predmetno Izvješće i iskazano zadovoljstvo činjenicom da je revizija cjelokupnog minski sumnjivog prostora Republike Hrvatske završena, te su spomenuti podaci iz Izvješća prema kojima je minski sumnjivog prostora još uvijek u 111 gradova unutar 12 županija ukupne površine od 954,5 km 2.

Unatoč radnjama na otklanjanju mina na minski sumnjivim površinama iskazana je zabrinutost glede broja stradalih na nerazminiranim prostorima okućnica i poljoprivrednih površina, te potrebu naglašavanja prisutnosti ovoga problema na razini međunarodnih institucija i pronalaženja donatora za financiranje uklanjanja mina s minski sumnjivih površina.

Naglašena je važnost postavljenog prioriteta razminiravanja poljoprivrednih površina i zbog mogućnosti ekološke proizvodnje na takvim površinama kako bi Republika Hrvatska u tom smislu dosegnula europsku razinu ekološki proizvedene hrane.

Istaknut je pozitivan i uspješan primjer Vukovarsko-srijemske županije koja je 2008. godine osnovala Fond za razminiravanje sa zadaćom poticanja gospodarskih subjekata u pomaganju bržeg rješavanja postojećih problema na svome području.

Naglašena je potreba unaprijeđenja poslovnog modela vlastitog znanja, do sada razvijene tehnike i tehnologije, odnosno stavljanja naglaska na prezentaciji hrvatskih iskustava u protuminskom djelovanju na međunarodnoj razini i izvozu hrvatskog znanja i tehnologije na inozemno tržište.
Odbor je nakon provedene rasprave, jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se Izvješće o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2008. godinu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.

PREDSJEDNICA ODBORA
mr. sc. Zdenka Čuhnil