Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 15. sjednici održanoj 12. prosinca 2008. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o humanitarnom razminiranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je Hrvatskome saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2008. godine.
Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnika predlagatelja naglašeno je da se predlažu ove izmjene i dopune kako bi se u važećem Zakonu otklonili uočeni problemi, te se izmjenama i dopunama pojednostavnjuje izdavanje ovlasti za obavljanje poslova razminiranja.
Omogućuje se stranim državljanima osposobljenima za humanitarno razminiranje obavljanje tih poslova uz uvjet odgovarajuće profesionalne osposobljenosti i zdravstvene sposobnosti, budući da je to do sada bilo moguće samo uz financiranje stranaca.
Usklađuje se Zakon s odredbama Zakona o stručnim nazivima i akademskim stupnjevima, omogućavajući pirotehničarima sa završenom osnovnom školom i s najmanje 5 godina radnog iskustva da ostanu na poslovima razminiranja ako u roku 4 godine steknu srednju stručnu spremu. Predlaže se stjecanje invalidske mirovine za profesionalno oboljenje koje je posljedica obavljanja poslova humanitarnog razminiravanja i primjena staža s povećanim trajanjem.
U raspravi su podržana predložena zakonska rješenja s izraženim mišljenjem o potrebi bržeg vraćanja u upotrebu područja koja su još uvjek pod minama. Istaknuto je da treba odrediti prioritete pri ponavaljanju poslova razminiranja kada se naknadno pronađu ostaci na već razminiranoj površini za one bliže naseljima. Pozitivnim je ocjenjeno rješenje kojim je propisan staž osiguranja s povećanim trajanjem s obzirom na specifičnost poslova humanitarnog razminiranja.
Ocijenjeno je da je pojam profesionalne nesposobnosti iz predloženih izmjena i dopuna, koja je posljedica profesionalnog oboljenja i kojom se stječe pravo na invalidninu i invalidsku mirovinu, neprecizan i bilo bi potrebno predvidjeti osnivanje specijalizirane ustanove koja će procjenjivati i utvrđivati profesionalnu nesposobnost.
Ukazano je i na potrebu definiranja precizne odgovornosti na radilištu čime se uspostavlja vertikala odgovornosti.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HUMANITARNOM RAZMINIRANJU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.
PREDSJEDNICA ODBORA
mr. sc. Zdenka Čuhnil