Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 23. sjednici održanoj 30. lipnja 2009. godine, razmotrio je Prijedlog strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske, koji je Hrvatskome saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. lipnja 2009. godine.
Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnika predlagatelja naglašena su temeljna načela Strategije, povećanje energetske učinkovitosti u svim dijelovima energetskog sustava s ciljevima kvalitetne, sigurne, dostupne i dostatne opskrbe energijom, kao preduvjetom gospodarskog i socijalnog napretka.
Nova Strategija predlaže se donijeti i prije isteka Zakonom o energiji propisanog desetgodišnjeg razdoblja i donosi za razdoblje do 2020. godine, kako bi se uskladila s ciljevima i vremenskim okvirom strateških dokumenata Europske unije. Republika Hrvatska je u međuvremenu postala kandidatkinjom za punopravno članstvo u Europskoj uniji, prihvatila sporazum o Energetskoj zajednici, potpisala i ratificirala Kyotski protokol uz Okvirnu konvenciju UN o promjeni klime i suočava se s velikom nestabilnošću cijena energije na svjetskom tržištu, rečeno je u uvodnom obrazloženju.
Odbor je podržao osnovne odrednice predložene Strategije sadržane u odgovornosti države u osiguravanju i iskorištavanju energetskih izvora, omogućavanju konkurentnosti na tržištu energenata i zaštiti okoliša.
U raspravi je ocijenjeno da u izradi Strategije nisu u dovoljnoj mjeri korištena znanja i iskustva stručnjaka iz područja obnovljivih izvora energije, prvenstveno njihovih iskustava o biomasi za proizvodnju toplinske energije.
Pažnja je u raspravi usmjerena na više izvora važnih za proizvodnju energije, obuhvaćenih ovom Strategijom, te su postavljena pitanja njihove zastupljenosti na domaćem tržištu, iskoristivosti i plasiranju na tržište energije.
Iskazan je interes za trenutno stanje i opskrbu domaćim energentima, stanje resursa, proizvodnju i uvoz energenata s obzirom na podatak da Republika Hrvatska uvozi više od 50% svojih energetskih potreba.
Posebno je naglašena potreba razrade i davanja važnosti biogorivima druge generacije.
U raspravi je stavljen naglasak na značaj poljoprivrednih kultura kao izvora energije, iskorištavanje otpada i ostataka poljoprivredne proizvodnje, šumskog otpada i potrebu uvažavanja spomenutih izvora u proizvodnji energije. Istaknuta je važnost ulaganja u prateće tehnologije u proizvodnji energije iz ovih izvora, te su naglašene mogućnosti koje spomenuti izvori imaju u energetici i cjelokupnom gospodarstvu.
Posebno je naglašen značaj bioplina za proizvodnju električne energije, topline i posredno rashladne energije i ukazano na prednosti ovog energenta, potrebu poticanja proizvodnje ove vrste energije s obzirom na primjenu i ekologiju.
Strategija ima važnost za hrvatsko gospodarstvo, posebno u sektoru malog i srednjeg poduzetništva jer paralelno s razvojem tehnologija za proizvodnju energije predviđa otvaranja novih radnih mjesta. U vezi s time je predstavnik predlagatelja uvažio traženje da, uz ostale čimbenike, i Hrvatska obrtnička komora bude uključena u radnu skupinu za izradu dokumenata proizašlih iz ove Strategije.
Budući da se predviđa daljnja liberalizacija i razvoj tržišta energije, za očekivati je povećanje cijena energije na domaćem tržištu, te je s obzirom na izrečeni stav da je cijena energije kod nas još uvijek socijalna, a ne tržišna kategorija izražena bojazan da će u budućnosti povećanje cijena energenata iznenaditi stanovništvo.
Odbor je nakon provedene rasprave, većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 „suzdržanim“ glasom ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
STRATEGIJE ENERGETSKOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.
PREDSJEDNICA ODBORA
mr. sc. Zdenka Čuhnil