Odbor za razvoj i obnovu

Izvješće Odbora za razvoj i obnovu o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana područja posebnih obilježja višenamjenskog kanala Dunav - Sava

Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 52. sjednici održanoj 5. listopada 2011. godine, raspravio je Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana područja posebnih obilježja višenamjenskog kanala Dunav – Sava, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. rujna 2011. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnice predlagatelja Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva istaknuto je da se radi o velikom investicijskom projektu vrijednom 950 milijuna eura koji obuhvaća dvije županije i 12 jedinica lokalne samouprave. U planu je izgradnja pet luka i pristaništa, te 23 cestovna i pješačka mosta.

Kanal objedinjava tri najbitnije funkcije - plovidbu, navodnjavanje i odvodnju, te prometno povezivanje tri najvažnije hrvatske rijeke - Dunav, Savu i Dravu, s mogućnošću obavljanja sve popularnijeg riječnog cruising turizma.

Izgradnjom Kanala uspostavlja se povezivanje s cestovnom i željezničkom infrastrukturom, a Hrvatska se pozicionira kao podunavska i jadranska država. Kanal postaje dijelom složenog prometnog koridora Podunavlje – Jadran, odnosno kombinirane riječno – željezničke veze, i omogućava bolje povezivanje sa Srednjom Europom.

Izrađena je procjena utjecaja na okoliš. i donijeto Rješenje prema kojim je namjeravani zahvat prihvatljiv za okoliš uz primjenu zakonom propisanih i predmetnim Rješenjem utvrđenih mjera zaštite okoliša i provedbe programa praćenja stanja okoliša.

Istaknut je značaj donošenja ovog Prostornog plana vezan uz jačanje gospodarstva i formiranje poslovnih zona u području kanala s očekivanjima da će investitori prepoznati prednosti jeftinije prijevoza.

Predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva istaknuo je značaj Kanala iz perspective gospodarenja vodama i šumama na što je u tijeku dviju javnih rasprava provedenih u travnju i svibnju 2007., te lipnju i srpnju 2011. godine bilo najviše primjedbi. Tijekom druge javne rasprave primjedbe, mišljenja i prijedloge dostavilo je ukupno 32 subjekta, od čega je prihvaćeno 27, djelomično su prihvaćene 2 , a 1 nije prihvaćena.

Istaknuto je da je Savjet prostornog uređenja Republike Hrvatske ocijenio da Plan uvažava Zakon o prostornom uređenju i gradnji, posebne propise i ciljeve, te da je u skladu sa Strategijom i Programom prostornog uređenja Republike Hrvatske. Ocjenjujući ga pozitivnim predložio je da se uputi u proceduru donošenja, a svoje stručne preporuke dalo je i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.

U raspravi je podržano donošenje Prostornog plana jer u etapama objedinjuje izgradnju plovnog kanala, te kanala za navodnjavanje i odvodnjavanje, čime se, istaknuto je vrši dodatno oplemenjivanje malih voda tijekom šušnog ljetnog perioda.

Postavljeno je pitanje utjecaja Kanala na nizinske šume u bazenu Spačva-Bosut koje se ističu kao prirodno bogatstvo od europskog i globalnog značaja, to više što one ovise o hidrogeološkim okolnostima u rijekama i njihovom dinamičnom vodnom režimu, naročito stoga što struka ima podijeljeno mišljenje.

Predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva je dao informaciju prema kojoj je na zahtjev Hrvatskih šuma izrađena studija na temelju destgodišnjeg monitoringa na području Spačvanskog bazena vezanog u prirast drvne mase.

U raspravi je izražena i bojazan člana Odbora, ne dovodeći u pitanje značaj i koristi od ovoga projekta, da se ne ponove slučajevi iz Baranje gdje su nakon melioracije isušili svi bunari, što je otklonjeno davanjem stručnog odgovora člana Odbora, predstavnika znanstvenih i stručnih institucija.

U raspravi je naročito istaknuta važnost ovog Projekta u onom dijelu koji se odnosi na navodnjavanje jer će dodatno oplemeniti poljoprivredu Slavonije, kao i ulaga koju će Kanal imati u spašavanju od poplava s kojima Hrvatska vodi borbu već dugi niz godina

Odbor je nakon provedene rasprave, jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNIH OBILJEŽJA VIŠENAMJENSKOG KANALA DUNAV - SAVA

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil.

PREDSJEDNICA ODBORA

mr. sc. Zdenka Čuhnil