Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2012. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 18. sjednici održanoj 12. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2013. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja iznio je podatke o stanju u Upravi za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa koje je, s obzirom na uvjete, zadovoljavajuće. Naime, kao i ranijih godina prisutna je i dalje prenapučenost zatvora, manjak financijskih sredstava, kao i manjak zaposlenih, posebice liječnika. Trenutni kapacitet za smještaj je 2771 zatvorenika, a na dan 31. 12. 2012. godine u zatvorskom sustavu bio je smješten 4741 zatvorenik. Od ukupnog broja zatvorenika koji su tijekom 2012. godine bili u zatvorskom sustavu 95% je muškaraca, a 5% žena. Iako se ne ispunjavaju standardi smještaja zatvorenika propisani Zakonom o izvršavanju kazne zatvora o 4 m2 i 10 m3 prostora u spavaonici po zatvoreniku, nastoji se omogućiti što humanije i bezbolnije izvršenje kazne zatvora. Plan je bio izgraditi kaznionicu u Šibeniku čijih bi 1270 mjesta riješilo problem, ali financijska situacija je odgodila izvršenje toga plana. Drugi projekt koji je u postupku jest dogradnja zatvora u Zagrebu s novih 370 mjesta za zatvorenike. Što se tiče poluotvorenih i otvorenih kaznionica one nisu prenapučene, ali zatvori zahtijevaju strože uvjete i upravo su tu nedovoljni kapaciteti. Drugi uvjeti u zatvorima, uključujući i zdravstvenu skrb o zatvorenicima, su primjereni, iako nedostaje liječnika (koji se ne žele zapošljavati u zatvorima). Spomenut je problem Odgojnog zavoda za maloljetnike u Turopolju koji je već 20-tak godina privremeno rješenje. Unatoč problemima (nedostatku sredstava, prenapučenosti, manjku službenika) u zatvorskom sustavu nema velikih problema, prošle godine bio je samo jedan bijeg iz zatvora.

Pravobraniteljica za djecu, koja dugi niz godina prati ovu problematiku, zatražila je nekoliko objašnjenja. Zanimalo ju je što će biti s projektom odgovornog roditeljstva u zatvorima te je li istina da Obiteljski centri odustaju od tog projekta. Odlaskom u zatvor osobe ne prestaju biti roditelji. Mnoge obitelji pucaju ako se ne održavaju kontakti, treba uložiti napore da se u zatvorskim ustanovama nastave održavati kontakti djece sa roditeljima. Okolnosti u kojima djeca dolaze posjetiti roditelja u zatvor nisu jednostavne, nisu u svim zatvorima prostori prilagođeni dječjim posjetima. Ukazala je i na problem pritvora (istražnih zatvora) u kojima se smješta djecu (maloljetnike) i odrasle zajedno te istaknula nužnost odvajanja, budući da odrasli nisu dobri uzori. Također je izrazila zabrinutost zbog informacije da će se preseliti Odgojni zavod za maloljetnice u Požegi (mjesto o kojem su svi izražavali zadovoljstvo i osobljem i uvjetima). Pravobraniteljica je iznijela preporuku da Odgojni zavod za maloljetnike ne bi trebao biti izoliran jer to maloljetnicima onemogućava integriranje, prilagođavanje i vraćanje u društvo. Cilj je odsluženje kazne, ali i resocijalizacija, povratak na bolji put. Izrazila je zadovoljstvo zbog pozitivnih pomaka u humaniziranju uvjeta, ali ocijenila da se to događa presporo.

U raspravi koja je uslijedila članice Odbora izrazile su zadovoljstvo načinom izrade Izvješća te činjenicom da su gotovo svi statistički podaci u Izvješću dosljedno iskazani po spolu. Ukazano je na problem uključivanja maloljetnika iz Odgojnih zavoda u srednje škole. Nadalje govorilo se o mogućnostima da se zatvorski sustav više financira iz vlastitih djelatnosti (za sada samo 2%). Predsjednica Odbora najavila je mogućnost posjeta članova i članica Odbora Kaznionici u Požegi.

Završno je predstavnik predlagatelja pojasnio da nažalost sustav nema dovoljno sredstava. Potvrdio je da se Odgojni zavod u Požegi premješta iz dosadašnjih prostora jer je cijela zgrada prevelika za 7 maloljetnica dok s druge strane nedostaje smještajnih kapaciteta. Međutim, premjestit će se u prostore bivše škole te maloljetnice neće biti u lošijim uvjetima nego do sada. Nadalje, budući da su obiteljski centri odustali od provedbe programa odgovornog roditeljstva, provođenje programa preuzeli su službenici, iako njih ima premalo, a obvezni su provoditi i druge programe (liječenje ovisnosti, alkoholizma, PTSP, program s počiniteljima seksualnog nasilja). U svim zatvorima upravitelji su dobili nalog da odrede prostoriju za pritvor maloljetnika. Također su dobili i upute da budu fleksibilni, omoguće pristup i kontakte djece i roditelja, osiguraju prostor (barem kutak) da dijete kada dođe u posjet roditelju ne osjeti da se radi o zatvoru. Do sada se nije dogodilo da je dijete (uz odgovarajuću pratnju) došlo u posjet a da nije ostvarilo posjet. Vezano uz financiranje vlastitim sredstvima, spomenut je projekt navodnjavanja u koji je uključena Kaznionica u Valturi, što je zajednički projekt Ministarstva pravosuđa, Ministarstva poljoprivrede i Istarske županije.
 
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći:
Zaključak

1. Prihvaća se Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2012. godinu.

 Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.

Predsjednica Odbora
 
    Nansi Tireli