Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 24. rujna 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o pojavama diskriminacije za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila pučka pravobraniteljica, aktom od 28. lipnja 2013. godine.
Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predloženo Izvješće.
Uvodno je pučka pravobraniteljica općenito predstavila Izvješće koje metodološki i sadržajno slijedi prethodna izvješća pučkog pravobranitelja. Zakonom o suzbijanju diskriminacije pučki pravobranitelj je središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije, dok posebni pravobranitelji obavljaju pojedine poslove kada je to utvrđeno posebnim zakonom. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iznijela je podatke o slučajevima diskriminacije koje je vodio njezin Ured. Tijekom 2012. godine radilo se na ukupno 317 slučajeva diskriminacije, od čega su 270 pritužbe građana/ki i 37 inicijativa pravobraniteljice, a odnosili su se na diskriminaciju na temelju spola, bračnog ili obiteljskog statusa, rodnog identiteta, izražavanja i spolne orijentacije u odnosu na osobe ili skupine osoba. Po oblicima diskriminacije bilo je: 313 slučajeva izravne diskriminacije (od čega se 76 slučajeva odnosilo na uznemiravanje i spolno uznemiravanje) i 4 slučaja neizravne. Vezano uz osnovu diskriminacije, najčešće se radilo o diskriminaciji temeljem spola (90,5%) i spolne orijentacije (8%). Sumnja na diskriminaciju postojala je u svih 317 slučajeva. U 317 razmatranih slučajeva pravobraniteljica je utvrdila diskriminaciju u 82 slučajeva i nakon toga dala 82 upozorenja i 84 preporuke. Strankama je pružena obavijest o pravima i obvezama u svih 317 slučajeva. Pravobraniteljica je tijekom 2012. godine nastavila pratiti 6 započetih sudskih postupaka, te se umiješala u 2 nova sudska postupka. Podaci pokazuju da se povećao broj pritužbi u odnosu na 2011. godinu, te se povećao i broj slučajeva u kojima je pravobraniteljica utvrdila diskriminaciju. Pritužbe se i dalje u pretežnom broju odnose na spolu diskriminaciju i u najvećem broju se radi o ženama. Najviše pritužbi dolazi u pogledu ostvarivanja socijalnih i radnih prava, zatim kod pravosuđa i uprave, a građanke i građani se i dalje u većem broju pritužuju na postupanje državnih tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i drugih pravnih osoba za koja su ta tijela nadležna, nego na privatne pravne osobe i druge osobe. Pritužbe glede spolne orijentacije nastavljaju trend porasta, što upućuje kako se sve više aktivno koriste dostupni pravni instrumenti zaštite.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom i predstavnica Ureda pravobraniteljice za djecu ukratko su izvijestile o dijelu Izvješća iz svojeg djelokruga rada. Predstavnici Vlade Republike Hrvatske, uz nekoliko primjedbi na određene navode iz Izvješća, predložili su da se Izvješće prihvati.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
zaključak
Prihvaća se Izvješće o pojavama diskriminacije za 2012. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Nansi Tireli