Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2012. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 17. sjednici održanoj 27. svibnja 2013. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora podnijela Pravobraniteljica za djecu, aktom od 29. ožujka 2013. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno je pravobraniteljica predstavila članovima i članicama Odbora Izvješće, koje je deseto izvješće koje se od osnivanja institucije specijaliziranog pravobranitelja za djecu podnosi Hrvatskome saboru. U proteklih deset godina od uspostave institucije došlo je do raznih promjena u domeni dječjih prava, ali i u različitim sferama života djece. Mnoge promjene su pozitivne, prvenstveno današnja osviještenost društva o dječjim potrebama, o specifičnostima njihove zaštite i potrebi njihove uključenosti u razvoj društvenih procesa. Međutim, svih ovih godina događaju se i brojna kršenja dječjih prava – u obitelji, institucijama i drugdje.

U 2012. godini otvoreno je 2481 novih predmeta, od kojih su 1228 bile prijave povreda pojedinačnih prava djece, a 1253 opće inicijative Ureda. Brojnošću se ističu prijave povezane s problemima u ostvarivanju roditeljske skrbi (403) te prijave zbog nasilja nad djecom i zanemarivanje djece (295). Sukladno Zakonu o pravobranitelju za djecu, pravobraniteljica je tijekom 2012. godine uputila brojne preporuke koje su se odnosile na zaštitu prava pojedinog djeteta ili vezano uz pojedinačni predmet, a nadležnim institucijama upućena je 51 opća preporuka, s ciljem unapređivanja zaštite veće grupe djece u RH. Riječ je o preporukama u području obiteljskopravne zaštite, obrazovanja, zdravlja, pravosuđa, sigurnosti djece, zaštite imovinskih interesa, sporta, zaštite posebno ranjivih skupina djece, medija te drugih područja života djece. Izvješće za 2012. godinu pokazuje da stari problemi i dalje postoje, a nažalost svake godine se otvaraju i novi. Unatoč višegodišnjem ukazivanju na ugroženost djece zbog konfliktnih obiteljskih odnosa i nedjelotvorne zaštite djece od nasilja, ove su teškoće i dalje najbrojnije u prijavama koje prima Ured pravobraniteljice za djecu. I dalje nije zadovoljavajuća razina zaštite djece suočene s prekidom bračne ili izvanbračne zajednice roditelja, kojoj roditelji uskraćuju susrete i druženja s drugim roditeljem. Procjenjuje se da je oko 1500 djece godišnje na neki način uskraćeno za susrete i druženje s roditeljem s kojim ne žive. Također izostaje i pravovremena, stručna i cjelovita zaštite djece od nasilja i zanemarivanja. Nadalje, unatoč zakonskim promjenama nije došlo do stvarnog smanjenja broja djece u institucijama. U području zaštite tjelesnog i mentalnog zdravlja djece i dalje postoji problem nedovoljnog broja stručnjaka pojedinih profila. Siromaštvo, uzrokovano gospodarskom krizom i općim stanjem u društvu, snažno se odrazilo na život djece: ugrožen životni standard, život u neprimjerenim stambenim uvjetima, teškoće zbog ovrha na sredstvima roditelja, neplaćanje uzdržavanja za djecu, smanjivanje raznih olakšica. Ostvarenje brojnih dječjih prava ovisi najviše o materijalnoj situaciji u obitelji. Mnogi roditelji gube posao, velik je broj i onih koji rade a ne primaju plaću, budućnost im je neizvjesna, što izravno utječe i na djecu. Djeca dijele sudbinu svojih roditelja, ugroženo im je ostvarivanje brojnih prava, a statistike govore da su u situacijama neimaštine višestruko izloženija roditeljskom nasilju i zanemarivanju. Drugim riječima, teret krize prelama se preko djece i na štetu njihovih potreba i prava. Razina učinkovitosti pravosuđa u postupcima u kojima se rješava o pravima djece nije zadovoljavajuća: dugotrajnost sudskih postupaka, nepravovremeno donošenje mjera za zaštitu interesa djece te neučinkovitost u provođenju sudskih odluka.

U raspravi koja je uslijedila članice Odbora pohvalile su Izvješće. Međutim, izražena je zabrinutost zbog velikog broja djece koja trpe zbog konfliktnih razvoda svojih roditelja kao i velikog broja djece zatečene u noćnim izlascima. Upozoreno je na kršenje dječjih prava neprihvatljivim korištenjem djece u predizbornim kampanjama.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2012. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.

Predsjednica Odbora

Nansi Tireli