Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 5. sjednici održanoj 3. svibnja 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Pravobraniteljica osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2012. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom uvodno je predstavila Izvješće. Rad Ureda pravobraniteljice obuhvaća 3 pravca djelovanja: rad na pojedinačnim slučajevima, promotivne aktivnosti podizanja razine svijesti u društvu te utjecaj na zakonodavstvo. U 2011. godini Ured pravobraniteljice imao je 1.446 postupanja u svrhu zaštite, praćenja i promicanja prava osoba s invaliditetom Najčešće pritužbe bile su u području socijalne skrbi, pristupačnosti, obrazovanja, zapošljavanja, mirovinskog osiguranja i zdravstva. Ured je dao brojne prijedloge i preporuke te nadležnim ministarstvima ukazao na obvezu uključivanja osoba s invaliditetom u konzultacije tijekom donošenja zakona u skladu s krilaticom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom Ništa o nama bez nas.

Uključivanje u zajednicu osoba s invaliditetom preduvjet je njihovog izlaska iz izolacije, prevladavanja siromaštva i položaja ovisnosti. Umjesto pružanja potrebne podrške u funkcioniranju, neke kategorije osoba s invaliditetom kojima je takva pomoć potrebna lišavaju se poslovne sposobnosti. Unatoč postojanju zakonske regulative kojom se nalaže gradnja objekata koji će biti pristupačni svim osobama smanjene pokretljivosti, za osobe s invaliditetom i dalje nije pristupačan čitav niz usluga i sadržaja. Ne postoji sustavna i kvalitetna profesionalna rehabilitacija za osobe s invaliditetom, a koja je preduvjet za zapošljavanje bilo na otvorenom tržištu rada, u zaštićenim uvjetima ili nekom drugom modelu zapošljavanja. Osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju su posebno ranjivi i time dodatno izloženi negativnim gospodarskim trendovima.

Pravobraniteljica je ukazala na nemogućnost ostvarivanja zdravstvene zaštite za žene s invaliditetom zbog nedovoljne edukacije medicinskog osoblja. Područja u kojima se nedovoljno postiglo: poštivanje osobne autonomije, sloboda izbora i neovisnost osoba, nediskriminacija, poštivanje razlika i prihvaćanje invaliditeta kao dijela ljudske raznolikosti, jednakost mogućnosti, pristupačnost, poštivanje sposobnosti razvoja djece s teškoćama u razvoju. Istaknula je stav iz Konvencije o pravima osoba s invaliditetom da društvo stvara invaliditet i da će osoba s invaliditetom onoliko biti osoba s invaliditetom koliko je to društvo čini.

U raspravi koja je uslijedila članice Odbora izdvojile su nekoliko problemskih područja. Primjerice, u školama nedostaje stručnih suradnika te su djeca s poteškoćama uskraćena za timsku pomoć. Problem predstavlja i neprepoznavanje potrebe za inkluzijom uključivanjem predškolske djece u redovne vrtiće te nedovoljna podrška u vrtićima.

Upozoreno je na nužnost edukacije ne samo učitelja već i roditelja djece s kojima djeca s poteškoćama u razvoju pohađaju razred i školu. Roditelji djece s teškoćama u razvoju, zbog sporosti i tromosti sustava, prolaze dugotrajne postupke za utvrđivanje invaliditeta te ostvarivanje prava djeteta. Nadalje, iako deklaratorno svi podržavaju izlazak osoba s invaliditetom iz izolacije malo se toga uistinu provodi. Izraženo je negodovanje zbog činjenice da su čak i skloništa za žene žrtve nasilja nepristupačna osobama s invaliditetom.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

zaključak

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2011. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Nansi Tireli