Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o pojavama diskriminacije za 2009. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 41. sjednici održanoj 3. studenog 2010. godine, raspravljao je o Izvješću o pojavama diskriminacije za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora, dostavio Pučki pravobranitelj Republike Hrvatske, aktom od 30. rujna 2010. godine.

Odbor je navedeno izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno je zamjenik pučkog pravobranitelja RH ukratko predstavio Izvješće koje se prvi puta podnosi Hrvatskom saboru, a čiji su dio i izvješća posebnih pravobraniteljica. Istaknuo je neobično velik postotak neosnovanih pritužbi sumnje u diskriminaciju. S obzirom na relativno mali broj pritužbi na diskriminaciju, upitno je koliko javnost uopće zna što je diskriminacija, te je ukazao na potrebu educiranja građana. Budući da je pučki pravobranitelj od početka 2009. godine središnje tijelo nadležno za suzbijanje diskriminacije u RH, tek se za godinu-dvije očekuju značajniji rezultati. Očekuju se donošenje sudskih odluka povodom tužbi za diskriminaciju. Temeljni navedeni problemi su problemi povratnika, obnove i stambenog zbrinjavanja, uz ugroženost srpske i romske nacionalne manjine.

U raspravi je primijećeno da građani ne prepoznaju diskriminaciju, odnosno da je različito percipiraju. Izrečen je zahtjev da se, unatoč financijskim teškoćama države, za 2011. godinu predvide dodatna sredstva u Državnom proračunu za nove zadaće Ureda pučkog pravobranitelja.

Istaknut je i problem recikliranja predmeta. Naime, građani se, nezadovoljni sudskim presudama, obraćaju Uredu pučkog pravobranitelja s pritužbom o diskriminaciji. Izrečena je primjedba da se iz Izvješća ne može točno zaključiti o kojim se osnovama diskriminacije najčešće radi.

Izražena je sugestija da se ubuduće izvješća o pojavama diskriminacije podnose u okviru redovitih izvješća o radu pučkog pravobranitelja, a upućena je primjedba na nedovoljnu sistematičnost ovog Izvješća.

Zatraženo je pojašnjenje postupa li Ured pučkog pravobranitelja samo po pritužbama građana ili reagira i na slučajeve sumnje na diskriminaciju o kojima izvještavaju mediji.

Predstojnica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH upozorila je da građani i građanke ne znaju da postoje antidiskriminacijski zakoni koji štite njihova prava. Iako je svijest o ravnopravnosti spolova u posljednjih 10 godina porasla, ankete pokazuju da 2/3 građana ne zna za svoja zakonska prava. Navela je kako je Ured riješio slučaj diskriminacije iz svoje nadležnosti, no da o tome nije medijski izvijestio, budući da to ne smatra potrebnim. Upozorila je i da nedostaje prakse podnošenja sudskih tužbi povodom diskriminacije.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iznijela je mišljenje da građani znaju za postojanje antidiskriminacijskih zakona, ali većinom ne znaju njihov sadržaj.

Zamjenik pučkog pravobranitelja pojasnio je da Ured osim po pritužbama građana postupa i u slučajevima o kojima se izvještava u medijima, a angažiran je i u slučajevima kada nije jasno u čijoj je nadležnosti pritužba.

Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora su odlučili većinom glasova (6 za i 3 protiv) predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće:

ZAKLJUČKE

1. Djelomično se prihvaća Izvješće o pojavama diskriminacije za 2009. godinu
2. Zadužuje se pučki pravobranitelj da u narednim izvješćima Hrvatskom saboru da cjelovitu sliku o pojavama diskriminacije

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Gordana Sobol