Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Godišnjem izvješću o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 6. sjednici održanoj 23. svibnja 2012. godine, raspravljao je o Godišnjem izvješću o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011., koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. svibnja 2012. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja predstavila je Izvješće u dijelu vezanom za ravnopravnost spolova. U Oružanim snagama ima 12,61% žena od ukupnog broja zaposlenih, a u upravnom dijelu Ministarstva obrane 52,56% od ukupnog broja zaposlenih. Na voditeljskim i zapovjednim dužnostima u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama žene su zastupljene sa 7,6%, a među višim časnicima je 12,1% žena. Ministarstvo obrane sudjelovalo je u radu Međuresorne radne skupine za izradu Nacionalnog akcijskog plana za provedbu rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a: 1325, 1820, 1888 i 1889 o položaju žena, miru i sigurnosti. Odobren je Plan djelovanja za promicanje i uspostavljanje ravnopravnosti spolova u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama. U sastavu Kadrovskog savjeta Ministarstva obrane ustrojen je Odbor za ravnopravnost spolova koji tijekom 2011. godine nije zaprimio niti jednu pritužbu vezanu uz spolnu diskriminaciju. Predstavnica predlagatelja izlaganje je zaključila informacijom da će na skorašnjem Danu Oružanih snaga biti promaknuto u čin brigadira tri časnika od čega i jedna žena.

U raspravi koja je uslijedila predsjednica Odbora zatražila je dodatno pojašnjenje koja je uloga Odbora za ravnopravnost spolova u sklopu Kadrovskog savjeta. Članice Odbora vrlo su zadovoljne povećanjem udjela žena u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama. Zatraženo je pojašnjenje o specifičnostima načina pribavljanja kadrova. Nadalje, član Odbora zatražio je podatak o donošenju Strategija nacionalne sigurnosti te informaciju o sudbini Instituta za istraživanje i razvoj u sklopu Ministarstva obrane.
Predstavnica Ureda za ravnopravnost spolova izrazila je negodovanje što se u Izvješću tek usputno spominje Nacionalni akcijski plan za provedbu rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a: 1325, 1820, 1888 i 1889 o položaju žena, miru i sigurnosti, s obzirom da je Ministarstvo obrane u gotovo 90% slučajeva nositelj provedbenih mjera. Savjetnica Predsjednika Republike postavila je pitanje hoće li uskoro Republika Hrvatska dobiti prvu generalicu.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova ukazala je na pritužbu Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika kojom se upozorava na moguću diskriminaciju kod isplaćivanja povlaštene otpremnine prilikom izlaska iz sustava Ministarstva obrane. Naime, na povlaštenu otpremninu nemaju pravo žene koje su starije od 60 godina i 6 mjeseci, budući da ostvaruju uvjete na starosnu mirovinu. S druge strane, muškarac stariji od 60 godina i šest mjeseci može izići iz sustava te primiti povlaštenu otpremninu, zamrznuti prijevremenu mirovinu i otići na tržište rada, a na kraju ostvariti i pravo na punu starosnu mirovinu. Pravobraniteljica smatra da su žene u prijelaznom razdoblju (do izjednačavanja dobne granice za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu) zakinute.
Pravobraniteljica je izrazila zadovoljstvo zbog pozitivnih promjena te sve većeg udjela žena u ovom, tradicionalno muškom resoru.

Predstavnica predlagatelja ukratko je odgovorila na postavljena pitanja i primjedbe iz rasprave. Odbor za ravnopravnost spolova u sklopu Kadrovskog savjeta ima zadaću ostvarivanja ravnopravnog tretmana i statusa te omogućavanja jednakog pristupa i mogućnosti pripadnicima obaju spolova. Institut za istraživanje i razvoj bio je ustrojbena cjelina Ministarstva obrane. Međutim, za registriranu znanstvenu ustanovu pod imenom Institut, njegovi zaposlenici su trebali (u roku od dvije godine) steći potrebni akademski stupanj, inače će se Institut ugasiti. Strategija nacionalne sigurnosti nije u nadležnosti Ministarstva obrane, iako je u jednom dijelu Ministarstvo involvirano u njezinu pripremu. Vezano uz zapošljavanje u Ministarstvu obrane, provodi se propaganda u srednjim školama, radi promoviranja vojnog poziva među učenicima oba spola. O provedbi Nacionalnog akcijskog plana podnosi se posebno izvješće Povjerenstvu za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, te nije bilo potrebe za detaljnijim podacima u ovom Izvješću. Međutim, Ministarstvo će se odazvati, pa ako je potrebno i pripremiti materijal za eventualnu tematsku sjednicu o provedbi navedenog Nacionalnog akcijskog plana. Od tri brigadirke koje trebaju zadovoljiti niz uvjeta, najizglednija kandidatkinja za prvu generalicu u Republici Hrvatskoj je jedna brigadirka, koja se upravo upućuje u ratnu školu.

Nadalje, predstavnica predlagatelja ne smatra diskriminirajućim da žene, koje imaju uvjete za ostvarivanje starosne mirovine, nemaju pravo na povlaštenu otpremninu, budući da je svrha otpremnina pomoć u preživljavanju na tržištu rada do ostvarivanja prava na starosnu mirovinu. Za osobe koje imaju uvjete za starosnu mirovinu Ministarstvo obrane isplatit će otpremnine u skladu s Kolektivnim ugovorom.

U raspravi o navedenoj pritužbi članovi i članice Odbora dijele stav predstavnice Ministarstva te kako se zakonski okvir treba mijenjati da ne bi i dalje dolazilo do neravnopravnog tretiranja žena i muškaraca, u ovome slučaju na štetu žena.

Predstavnica predlagatelja zaključno je obavijestila članove i članice Odbora da je u pripremi novi Zakon o obrani te kako je proračun Ministarstva za ovu godinu manji nego prethodne godine, dok projekcija za iduću godinu predviđa još manji proračun za Ministarstvo obrane.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći:

Zaključak

1. Prihvaća se Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.


Predsjednica Odbora
 
Nansi Tireli