Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2009. godinu

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 35. sjednici održanoj 1. srpnja 2010. godine, raspravljao je o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2009. godinu koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Hrvatski olimpijski odbor, aktom od 31. svibnja 2010. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ukratko je upoznao članove i članice Odbora sa sadržajem Izvješća. Hrvatski olimpijski odbor 2009. godine u sklopu redovnog programa skrbio je ukupno o 84 nacionalna športska saveza. Tijekom 2009. godine hrvatski športaši na velikim međunarodnim natjecanjima osvojili su 720 medalja (od čega žene 27,5% zlatnih, 29,5% srebrnih i 42,5% brončanih medalja). Posebno je naglašeno da su, bez obzira što su im smanjena sredstva iz Državnog proračuna, svi programi, kako na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini uspješno realizirani. Predstavnik predlagatelja posebno je istaknuo dio izvješća koje se odnosi na rad Komisije za skrb o ženama u športu.

U raspravi koja je uslijedila članice Odbora tražile su objašnjenja za neke nejasnoće u izvješću. Postavljeno je pitanje o statusu Hrvatskog olimpijskog centra Bjelolasica koji bi trebao služiti za pripremu svih športaša (pa i paraolimpijaca). Nadalje, upozoreno je da se humanitarnu akciju kojom su prikupljena sredstva za rehabilitaciju stradale olimpijke trebalo iskoristiti da se pomogne i ostalim športašima, primjerice za osnivanje odgovarajućeg rehabilitacijskog centra koji u Republici Hrvatskoj ne postoji. Ukazano je na trend u svijetu da se olimpijski odbori i paraolimpijski odbori objedinjuju.

Također je postavljeno pitanje otkuda velike razlike u realizaciji projekata poticanja športa na lokalnoj razini u različitim lokalnim sredinama. Članice Odbora tražile su dodatne podatke o provođenju programa zdravstvene zaštite vrhunskih športaša, s obzirom na nedovoljan broj specijalista športske medicine. Upozoreno je i na potrebu reagiranja HOO na nedopuštena ponašanja u sportu.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova tražila je objašnjenje izostanka reagiranja HOO u pojedinim slučajevima spolnog uznemiravanja te ukazala da se iz Izvješća ne vidi postoji li u HOO strategija promoviranja ravnopravnosti spolova u športu.

Predstavnik predlagatelja iznio je dodatna objašnjenja. U financiranju lokalnog sporta HOO traži partnera na razini općina, gradova i županija. Pojedine lokalne športske zajednice nažalost služile su samo za transfer sredstava klubovima, zakazala je njihova nadzorna funkcija. Realizacija projekata poticanja športa na lokalnoj razini ovisi o umješnosti i sposobnosti tajnika lokalnih športskih zajednica, te je HOO za njih organizirao edukaciju o prikupljanju i realizaciji sredstava. Hrvatski olimpijski centar Bjelolasica samo nosi naziv olimpijski ali nije u ingerenciji HOO. Zbog nedostatka specijalista sportske medicine, HOO će predložiti da se u Zakonu o športu izmijeni sporna odredba po kojoj samo liječnici sportske medicine mogu obavljati sportske preglede, zbog kroničnog nedostatka istih.

Članovi i članice Odbora jednoglasno su zaključili da će održati sastanak s članicama Komisije za skrb o ženama u športu Hrvatskog olimpijskog odbora, na kojem bi se raspravljali najvažniji aspekti problematike promoviranja ravnopravnosti spolova i sudjelovanja žena u športu.

Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Programsko i financijsko izvješće Hrvatskog olimpijskog odbora za 2009. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Gordana Sobol