Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, P.Z.E. br. 441

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 19. sjednici održanoj 24. rujna 2013. godine, raspravljao je u prvom čitanju o Prijedlogu zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, P.Z.E. br. 441, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2013. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Predstavnica predlagatelja uvodno je predstavila Prijedlog zakona. Primjena postojećeg Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći pokazala je da je sustav besplatne pravne pomoći u velikoj mjeri neodgovarajući i nefunkcionalan, što proizlazi iz složenosti postupka za odobravanje pravne pomoći, uskog kruga korisnika, ograničenog opsega pravnih problema u kojima se pravna pomoć može odobriti, strogih imovinskih kriterija, neodgovarajućeg sustava financiranja. Značaj Zakona ogleda se u činjenici neprekidnog povećanja broja zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć: u 2009. godini podneseno je ukupno 3848 zahtjeva, od čega su 2652 zahtjeva odobrena; u 2010. godini podneseno je ukupno 4209 zahtjeva, od čega su 3297 zahtjeva odobrena; u 2011. godini podneseno je ukupno 5526 zahtjeva, od čega su 4604 odobrena; u 2012. godini podneseno je ukupno 7068 zahtjeva, od čega je 5877 zahtjeva odobreno. Da bi s primarna pravna pomoć osigurala širokom krugu korisnika potrebno je pojednostaviti postupak njezinog odobravanja. Za pružanje primarne pravne pomoći potrebno je u potpunosti osigurati afirmaciju sustava projektnog financiranja koja je načelno bila predviđena u odredbama osnovnog teksta Zakona.

U raspravi koja je uslijedila Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova pohvalila je izradu novog zakona kao i uvažavanje njezine primjedbe vezane za proširivanje kruga osoba koje uživaju besplatnu pravnu pomoć u imovinsko pravnim slučajevima, na način što su u čl.13. st.2. ugrađene sigurnosne mjere raspolaganja imovinom koje se odnose i na žrtve obiteljskog nasilja. Međutim, pravobraniteljica je iznijela primjedbu vezanu za pružanje besplatne pravne pomoći žrtvama obiteljskog nasilja u kazneno pravnim i prekršajno pravnim postupcima i obrazložila nužnost njihovog propisivanja.

Pučka pravobraniteljica predložila je proširivanje kruga korisnika pravne pomoći i na osobe koje, uslijed raspada bivše države, još uvijek nisu regulirale status u Republici Hrvatskoj te zakonsko određivanje iznosa od najmanje 40% sredstava za primarnu pravnu pomoć. Primjedbe na Prijedlog zakona uputila je i predstavnica Ureda pravobraniteljice za djecu.

Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili Hrvatskom saboru predložiti sljedeće zaključke:

1) Prihvaća se Prijedlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, P.Z.E. br. 441
2) Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.

Predsjednica Odbora
Nansi Tireli