Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, P.Z.E. br. 71

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 5. sjednici održanoj 3. svibnja 2012. godine, raspravljao je u prvom čitanju o Prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, P.Z.E. br. 71, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. travnja 2012. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Predstavnica predlagatelja uvodno je predstavila Prijedlog zakona. Donošenje novog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, kojim se uređuju pretpostavke za ostvarivanje prava na medicinski pomognutu oplodnju, određuju se vrste postupaka medicinski pomognute oplodnje te prava, obveze i odgovornosti sudionika postupaka medicinski pomognute oplodnje. Predloženim zakonom Republika Hrvatska ujedno usklađuje svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom Europske unije. Postupci propisani ovim zakonom provode se radi postizanja začeća sukladno zahtjevima suvremene medicinske znanosti i s posebnim obzirom prema zaštiti zdravlja žene i dobrobiti potomstva.

U raspravi koja je uslijedila članovi i članice Odbora iznijeli su različite stavove ali i niz primjedbi na Prijedlog zakona. Primjerice, ne postoji cjelovito rješenje za pohranjene zametke, jer se ne navodi što se sa zamecima događa nakon 10 godina čuvanja u slučaju da ih par ne želi donirati. Ukazano je na terminološku neusklađenost s drugim zakonima. Upozoreno je da bi saznanje o podrijetlu (sa 18 godina) moglo ugroziti dobrobit djeteta u osjetljivim godinama. Nadalje, postavljeno je pitanje hoće li dosadašnji postupci biti uključeni u ukupan broj ili će se ti postupci resetirati.

Predstavnica Udruge osoba s problemom neplodnosti Beta iznijela je primjedbu da prijedlog zakona sadrži previše ograničenja, primjerice ograničenje na oplodnju 12 jajnih stanica, ograničenje na određene vrste postupaka, dobno ograničenje od 42 godine. Također je upozorila na iskustva drugih zemalja koja pokazuju da donora spolnih stanica neće biti ako im se ne jamči anonimnost. Izrazila je stav da su u prijedlogu zakona zakinute žene kojima je uslijed bolesti i/ili povrede odstranjena maternica jer se prijedlogom zabranjuje zamjensko majčinstvo. Izražena je bojazan da će, zbog ograničavajućih odredbi, liječenje neplodnosti postati privilegija nekolicine „podobnih“ i imućnih skupina neplodne populacije. Dio članova Odbora izražava stav da život počinje začećem te ne podržava Prijedlog zakona koji smatra trgovačkim a ne medicinskim zakonom.

S druge strane, članice Odbora izrazile su potporu zakonu koji omogućava da osobe suočene s problemom neplodnosti, u skladu sa svojim svjetonazorom slobodno odluče žele li koristiti ono što nude suvremena medicinska dostignuća. Iznijet je stav da će se upravo zahvaljujući ovakvom prijedlogu zakona broj zametaka koji ostaju pohranjeni bitno smanjiti.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iznijela je mišljenje kako Prijedlog zakona predstavlja napredak u postupcima liječenja neplodnosti. Upozorila je kako je do sada velik broj parova na liječenje neplodnosti odlazio u susjedne zemlje dok će novi zakon omogućiti građanima Republike Hrvatske liječenje u matičnoj državi. Međutim, upozorila je na diskriminirajuću odredbu članka 10. stavak 7. (Zbog zaštite dobrobiti djeteta pravo na medicinski pomognutu oplodnju nemaju osobe koje su promijenile spol.) koja je u suprotnosti sa Zakonom o ravnopravnosti spolova.

Pravobraniteljica za djecu pozdravlja svaki napredak koji omogućuje roditeljstvo parovima koji ne mogu imati djece prirodnim putem. Podržava zakonsko rješenje prema kojem dijete ima pravo saznanja svog podrijetla što je u skladu s Konvencijom o pravima djeteta.

Predstavnica predlagatelja odgovorila je na dio pitanja i primjedbi iz rasprave. Ne očekuje se da će zakon ostati dugoročno rješenje, s obzirom na suvremena medicinska dostignuća. Nadalje, očekuje da će odgovor na pitanje o sudbini zametaka nakon 10 godina također dati suvremena medicina. Ograničavanjem na 12 oplođenih jajnih stanica, prema mišljenju struke, štiti se život i zdravlje žene. Dosadašnji postupci potpomognute oplodnje ubrajat će se u ukupan broj postupaka na teret HZZO-a. Prijedlog zakona će se doraditi te se pozivaju svi zainteresirani da Ministarstvu zdravlja dostave primjedbe kako bi se pripremio Konačni prijedlog zakona.

Nakon provedene rasprave članovi/ce Odbora većinom glasova (6 za i 4 protiv) su odlučili Hrvatskom saboru predložiti sljedeće zaključke:

1) Prihvaća se Prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, P.Z.E. br. 71
2) Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Nansi Tireli, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Nansi Tireli