Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, P. Z. br.487

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 15. listopada 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu  zakona o  izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, P.Z. br.487, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2013. godine. Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim  izmjenama i dopunama Zakona omogućava osobama koje obavljaju samostalnu djelatnost stjecanje prava na novčanu naknadu, a osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost postat će obveznici plaćanja doprinosa za zapošljavanje. Također, tijekom primjene Zakona uočeni su određeni nedostaci koji se ovim izmjenama otklanjaju, a koji se odnose na usklađivanje sa Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama, Zakonom o radu i Zakonom o poticanju zapošljavanja. Nadalje, predviđa se pravo na novčanu pomoć osiguranika produženog mirovinskog osiguranja, na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove.

U raspravi su članovi Odbora podržali donošenje ovoga Zakona, te iznijeli sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedloge:
- Na  članak 5.u dodanom stavku 2. točka 2.- predlaže se taksativno nabrojiti sve osobe koje u skladu s posebnim propisima samostalno obavljaju profesionalnu djelatnost ili ne navoditi niti jednu osobu, odnosno djelatnost.
- Također,na  članak 5.u dodanom stavku 2. točka 8. koja glasi : „ članovi uprave i izvršni direktor društva“-dvojbeno je da članovi uprava imaju pravo na novčanu naknadu i druge novčane pomoći. Naime, poslodavac s takvim osobama sklapa tzv. „menadžerski ugovor“, a ne ugovor o radu. Stoga prilikom raskida takvog ugovora isti imaju benefite propisane menadžerskim ugovorom.Kako na sklapanje tako i na raskid tog ugovora primjenjuju se propisi obveznog prava, odnosno Zakon o obveznim odnosima, ne  Zakon o radu,što je  i propisano   odredbama  članaka 2.stavak 3.i 4., te članka 6.stavka 4. Zakona o radu.
- Na članak 30. kojim se dodaje članak 40.a - većina članova Odbora smatra da je nužno preciznije utvrditi opravdane razloge na temelju kojih će se utvrđivati pravo na novčanu naknadu. Naime, po mišljenju većine članova  Odbora predložena formulacija otvara prostor za manipulaciju, unatoč i baš zato što su podržali donošenje ovoga Zakona predstavnici Hrvatske gospodarske komore.Stoga se predlaže predlagatelju da na jasan i nedvosmislen način utvrdi što je „gubitak povlastice ,bolest osigurane osobe,poslovanje s gubitkom,gubitak poslovnog prostora, te, prirodna katastrofa.“

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 za i 1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da  donese sljedeće zaključke:


1. Prihvaća se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, P.Z. br.487
2. Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.

 

                         Predsjednik Odbora

                     Silvano Hrelja