Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu zakona o građevinskoj inspekciji, prvo čitanje, P. Z. br. 468

Odbor  za  prostorno  uređenje  i  graditeljstvo  Hrvatskoga  sabora,  raspravio je na  22. sjednici  održanoj 1. listopada 2013. godine Prijedlog zakona o građevinskoj inspekciji koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2013. godine. 

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o Prijedlogu zakona o građevinskoj inspekciji proveo je kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja objedinjeno je govorila o predloženim zakonskim tekstovima, Prijedlogu zakona o prostornom uređenju, Prijedlogu zakona o gradnji i Prijedlogu zakona o građevinskoj inspekciji.

Ministarstvo prostornog uređenja i gradnje pristupilo je izradi predloženih zakonskih tekstova kojima se uređuje područje gradnje, i umjesto važećeg Zakona o prostornom uređenju i gradnji predložilo da ovo područje bude uređeno s tri zakona. 

Zakon o građevinskoj inspekciji donosi se u svrhu poboljšanja i kvalitetnijeg uređenja važećeg sustava i osiguranja učinkovitijeg nadzora nad stanjem u području građenja. Predlaže se povećati učinkovitost nadzora nad stanjem u prostoru davanjem ovlasti upravnim tijelima jedinice lokalne samouprave, nadležnima za poslove komunalnog gospodarstva da provode  nadzora nad gradnjom građevina za koje nije izdana građevinska dozvola, a pritom se pojednostavnjuje postupak djelovanja u slučaju nezakonite gradnje. Inspektori bi prema prijedlogu zakona mogli izdavati rješenja za rušenje u roku od osam dana za objekte izgrađene izvan građevinskih zona. Što se tiče bespravne gradnje unutar građevinskih područja predlaže se mogućnost izdavanja rješenja za rušenje uz mogućnost odgode koja služi za ishođenje dozvole za gradnju, te se u slučaju odbijanja mogućnosti ishođenja dozvole, omogućava izgrađeni objekt rušiti u roku od dva tjedna.

U domeni građevinske inspekcije ostaje ovlaštenje utvrđivanja zakonitosti gradnje, uporabe i održavanja građevina i provedbe stručnog nadzora građenja, te nadzor mjera za usklađenje sa zakonima, drugim propisima i pravilima struke. U stručnom nadzoru je postupak građenja i kvaliteta gradnje, odnosno upotreba materijala za gradnju. Ova norma  predstavlja vrlo osjetljivo područje s obzirom na propise o građevinskim materijalima koje je donijela Europska unija i koje treba u cijelosti poštivati.

U raspravi koja je  uslijedila  postavljeno je pitanje, odnosno izražena dvojba vezana uz osposobljenost komunalnih redara za stručno obavljanje poslova temeljem ovog prijedloga, odnosno provođenja mjera u okviru postupanja komunalnog redara, a iz odgovora proizašlo da komunalni redari kojih je prema analizi po gradovima 676 prema prijedlogu zakona dobivaju veće ovlasti i veći obim poslova, pa se očekuje da će biti operativniji, pogotovo jer će biti educirani za obavljanje poslova iz svoga djelokruga.  

Kao jedan od problem ovog zakonskog prijedloga, istaknuto je kako za provođenje zakona nisu predviđena proračunska sredstva, bez kojih, rečeno je  ne treba očekivati uspješno provođenje sprječavanje pojave bespravne gradnje.

U člancima od 11. do 25. u kojima se uređuje provedba inspekcijskog nadzora i postupanja inspektora,  postavljeno je pitanje mjerodavnosti odluke, te u slučaju nejednake odluke koje donosi nadzorni inženjer i građevinski inspektor,  vezano uz kvalitetu ugrađenog materijala u građevinu koja je u izgradnji, postavljeno je pitanje ima li inspektor u tavom slučaju pravo zatvoriti gradilište. Izrečeno je mišljenje da je u tekstu predloženog zakona veća ovlast dana  građevinskom inspektoru nego nadzornom inženjeru koji je član strukovne komore i ima pravo koristiti pečat s ovlaštenjima koje mu to pravo daje zakon, a to  podrazumijeva stalnu edukaciju i usavršavanja  tijekom rada, a inspektori Ministarstva to nisu dužni činiti.

Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“, 2 „protiv“ i 1 „suzdržan“)   predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKLJUČKA:

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o građevinskoj inspekciji;
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA

 Zdravko Ronko