Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu zakona o prostornom uređenju, prvo čitanje, P. Z. br. 466

Odbor  za  prostorno  uređenje  i  graditeljstvo  Hrvatskoga  sabora,  raspravio je na  22. sjednici  održanoj 1. listopada 2013. godine Prijedlog zakona o prostornom uređenju koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2013. godine. 

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o Prijedlogu zakona o prostornom uređenju proveo je kao matično radno tijelo.

Odbor je raspravio Prijedlog zakona o prostornom uređenju u objedinjenoj raspravi zajedno s Prijedlogom zakona o gradnji i Prijedlogom zakona o građevinskoj inspekciji.

U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja kazala je da očekuje da će se donošenjem predloženog zakona otkloniti postojeći nedostaci i povoljno utjecati na gospodarska ulaganja u građevinarstvo i druge gospodarske grane, te stvoriti uvjeti za učinkovito gospodarenje prostornim dobrom. S tim ciljem omogućit će se planiranje na državnoj i regionalnoj razini za zahvate koji su od državnog odnosno županijskog značaja, bez donošenja prostornih planova nižih razina.

Posebno je naglašena novina u jednostavnom, brzom i besplatnom pristupu javnim informacijama i podacima o prostoru (ISPU) za sve zainteresirane subjekte za djelovanje u prostoru, te se uspostavlja hijerarhijski odnos  između središnjeg tijela  državne uprave i lokalne i regionalne samouprave, jačajući njihovu odgovornost kod izdavanja lokacijskih dozvola i drugih akata u provođenju prostornog planiranja.

U raspravi  koja je uslijedila  upućena je zamjerka rješenju prema kojem se u značajnoj mjeri smanjuje uloga jedinica lokalne samouprave u planiranju u prostoru od državnog značaja i naglašeno da i jedinice lokalne samouprave trebaju biti sudionici određenih odluka kada se zadire u taj prostor.

Zatraženo je također da se preciznije odredi uloga županija i jedinica lokalne samouprave u određivanju zona od turističkog značaja.

Istaknuta je potreba da se prije donošenja prostornih planova izrade razvojni programi za sljedećih 15 godina i predvidi djelatnost koja je najučinkovitija za razvitak određenog područja.  

Dobrom je ocijenjena  obveza donošenja detaljnog plana uređenja za područja na kojima se provodi urbana komasacija, te istaknut problem nedovoljno jasno uređenog dijela kada u  razvoju nekog područja poljoprivredno zemljište postaje građevinsko.

Upitnom se smatra odredba kojom se uređuje planiranje ugostiteljsko-turističke i sportske namjene s obzirom na problematiku vezanu uz golf igrališta, te je ocjenjuje korakom unazad s obzirom da se daje mogućnost izgradnje građevina na prostoru sportskih namjena.

U raspravi je istaknuta uloga arhitektonske struke koja treba imati ulogu u poticanju izvrsnosti na tom planu i djelovati u funkciji razvoja gradova i kvalitete života općenito. 
 
Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 „za“, 2 „protiv“ i 1 „suzdržan“)  predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKLJUČKA:

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o prostornom uređenju;
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
                                
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA

 Zdravko Ronko