Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 21. svibnja 2013. razmotrio je Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio pučki pravobranitelj aktom od 24. travnja 2013. godine.
Odbor je Izvješće pučkog pravobranitelja sukladno članku 73. Poslovnika raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju pučka pravobraniteljica naglasila je da Izvješće o radu za 2012. godinu daje prikaz rada Ureda i pregled podataka o stupnju poštivanja ustavnih i zakonskih prava građana. Posebno se osvrnula na područja koja spadaju u djelokrug rada Odbora za pravosuđe, a odnose se na osobe lišene slobode i pritužbe na rad pravosuđa. Tijekom 2012. godine zaprimljeno je 416 pritužbi na rad pravosuđa, uglavnom su građani nezadovoljni ishodom sudskih postupaka, bitno manje se pritužuju na dugotrajnost postupka. Primljeno je 219 pritužbi osoba lišenih slobode, koje se odnose na uvjete smještaja, pružanje zdravstvene zaštite, korištenje pogodnosti, premještaje i dr. Pored pravosuđa zavidan broj pritužbi vezan je za stambeno zbrinjavanje, u porastu su pritužbe iz područja financija i ovrha. U provedbi Zakona o nacionalnom preventivnom mehanizmu za sprječavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja pučki pravobranitelj obilazio je zatvore, jedinice za zadržavanje, domove i dr.
Pučka pravobraniteljica u narednom periodu založit će se za reviziju radnih procesa Ureda, osnivanje područnih odjela, izradu jedinstvene metodologije o radu Ureda pučkog pravobranitelja koji će osim brojčanih pokazatelja sadržavati i izvješće o stanju ljudskih prava i pojavnostima diskriminacije.
U raspravi su članovi Odbora jednoglasno podržali Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2012. godinu.
Iz podataka sadržanih u Izvješću zamjetno je da je Ured pučkog pravobranitelja veliki broj zahtjeva građana ocijenio neopravdanima, s obzirom da je prisutno nepovjerenje građana u rad institucija, da postoje određene manjkavosti u sustavu odgovornosti, Odbor predlaže Uredu pučke pravobraniteljice da poradi na većoj otvorenosti Ureda, sustavnoj komunikaciji, da se građanima obrazlože i pojasne granice mogućnosti.
U Izvješću je navedeno da je Ured pučkog pravobranitelja zaprimio znatan broj različitih upita i zamolbi za pružanjem pravnih savjeta i mišljenja, te zastupanja. Odbor je mišljenja da sudove treba otvoriti građanima, da treba afirmirati sudbene dane kako bi se građanima omogućili izravni kontakti sa sucima, te omogućilo pružanje pravne pomoći.
Odbor podržava inicijative za unaprjeđenje sustava besplatne pravne pomoći. U uvodnom izlaganju pučka pravobraniteljica naglasila je da broj pritužbi iz područja financija raste a uglavnom se te pritužbe odnose na ovrhe na novčanim sredstvima, plaćama i mirovinama, da Ured pučkog pravobranitelja sugerira analizu stanja u Hrvatskoj, s tim u vezi predloženo je da se ispita u kojoj je mjeri novi Ovršni zakon postigao očekivanu ravnotežu učinkovitosti postupka i zaštite građana.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeći zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Josip Kregar