Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 17. travnja 2012. razmotrio je Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio pučki pravobranitelj aktom od 04. travnja 2012. godine.
Odbor je Izvješće pučkog pravobranitelja sukladno članku 73. Poslovnika raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju pučki pravobranitelj ograničio se na područja koja spadaju u djelokrug Odbora za pravosuđe, a odnose se na osobe lišene slobode i pritužbe na rad pravosuđa. Istaknuo je da pučki pravobranitelj nije ovlašten neposredno postupati prema pravosudnim tijelima jer je na snazi Zakon o pučkom pravobranitelju iz 1992. godine.
Naime, Ustavni sud utvrdio je da novi Zakon iz 2011. godine ne može stupiti na snagu jer nije donesen s dovoljnim brojem glasova. U 2011. godini pučkom pravobranitelju podneseno je 212 pritužbi osoba lišenih slobode, pritužbe su se uglavnom odnosile na zdravstvenu zaštitu, uvjete smještaja, pogodnosti i dr. Osnovni problem zatvorskog sustava i nadalje je prenapučenost uz koju je vezano provođenje pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora.
Udio pritužbi na rad sudova u odnosu na ukupan broj pritužbi je velik i iznosi 21%., ukupno je zaprimljeno 397 pritužbi u izvještajnoj godini. U najvećem dijelu pritužbe se odnose na nezadovoljstvo ishodima sudskih sporova, neažurnost sudova i dugotrajne postupke. Mišljenje je pučkog pravobranitelja da je moguće unaprijediti kvalitetu suđenja, da je potrebno ojačati sudsku upravu, skratiti postupke pred upravnim sudovima, razriješiti dileme u sadržaju i primjeni Zakona o kaznenom postupku.
U raspravi su članovi Odbora većinom glasova podržali Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu, koje je opsežno, kvalitetno i odmjereno. Pored brojčanih pokazatelja o podnijetim pritužbama građana, izvješće sadrži načelne stavove pučkog pravobranitelja u području pravosuđa, te prijedloge poboljšanja koji mogu poslužiti kao podloga za buduće rasprave. Kako je jedan segment izvješća posvećen osobama lišenim slobode, predloženo je da se pri redovitim pregledima ustanova u kojima se ograničava sloboda kretanja provede istraživanje o jednakom tretmanu zatvorenika.
Manjinsko je stajalište da predmetno izvješće sadrži neke neprimjerene ocjene kao što je ocjena o politizacija državne uprave pri imenovanju rukovodećih službenika.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa pet (5) glasova „za“, jednim (1) glasom „protiv“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeći zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Josip Kregar