Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 71. sjednici održanoj 29. studenoga 2023. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima, P.Z. br. 583, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. studenog 2023. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima, P.Z. br. 583 i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, P.Z. br. 584 proveo objedinjenu raspravu.
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da se ovim izmjenama i dopunama Zakona uvode neke izmjene oko ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju. S obzirom da ove ugovore najčešće sklapaju osobe starije životne dobi uvode se neki instrumenti zaštite primatelja uzdržavanja. Mijenja se naziv ugovora o doživotnom uzdržavanju na način da se uz dosadašnji naziv u zagradi dodaje podatak o trenutku prijenosa imovine (uz prijenos imovine nakon smrti) sa primatelja na davatelja uzdržavanja s osnove ugovora, a sve radi lakšeg razumijevanja pravnih posljedica koje proizlaze iz ugovornog odnosa. Također se propisuje nužni sadržaj koji se ugovorom o doživotnom uzdržavanju mora ugovoriti. Ograničava se broj ugovora koje može sklopiti davatelj uzdržavanja na najviše tri primatelja uzdržavanja, kako bi se spriječila profesionalizacija sklapanja navedenih ugovora. U svrhu provođenja nadzora nad brojem sklopljenih ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju propisano je da će ovlaštena osoba prije ovjere ili sastavljanja ugovora provjeriti broj primatelja uzdržavanja s kojima davatelj uzdržavanja ima sklopljene ugovore. Šire se i preciznije definira sadržaj pouke ugovarateljima koju prije ovjere ili sastavljanja ugovora ugovornim stranama daje sud ili javni bilježnik. Osniva se Registar ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.
Radi pravne sigurnosti propisuje se obaveza upisa zabilježbe ugovora o doživotnom uzdržavanju u zemljišnu knjigu u korist davatelja uzdržavanja, ako je predmet ugovora nekretnina, odnosno u drugi javni upisnik, ako je predmet ugovora pokretnina ili neko pravo za koje se vodi kakav javni upisnik. Nadalje, mijenja se naziv ugovora o dosmrtnom uzdržavanju na način da se uz dosadašnji naziv u zagradi dodaje podatak o trenutku prijenosa imovine (istovremeni prijenos imovine) sa primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja. Dodatno se štiti pravni položaj primatelja dosmrtnog uzdržavanja na način da se propisuje obaveza osnivanja služnosti stanovanja u korist primatelja dosmrtnog uzdržavanja, osim u slučaju ako se primatelj uzdržavanja tome izričito protivi.
Prijedlogom zakona također se odredbe ugovora o osiguranju prilagođavaju novim tehnologijama komunikacije, kako bi se pojednostavilo i ubrzalo pružanje usluga osiguranja.
Osim toga, provodi se usklađenje sa Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi u koji je prenesena Direktiva 2011/7/EU o borbi protiv kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama radi pojednostavljenja i pojašnjenja odredbe o načinu određivanja visine stope zateznih kamata, slijedom čega se propisuje da se stopa zateznih kamata na odnose iz trgovačkih ugovora i ugovora između trgovca i osobe javnog prava određuje, za svako polugodište, uvećanjem referentne stope za osam postotnih poena, a u ostalim odnosima za tri postotna poena.
U raspravi je istaknuto da su vezano za ugovore o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju u fokusu starije osobe, često su u pitanju i prividni ugovori, čiji je stvarni cilj isključenje nužnih nasljednika, stoga predmetni ugovori u praksi sa sobom povlače brojne izazove. Ukazano je na prijedlog pučke pravobraniteljice da se prilikom sklapanja ovih ugovora uzme u obzir zabrana sklapanja ugovora o uzdržavanju kako to propisuje članak 170. Zakona o socijalnoj skrbi. Također je istaknuto da svaka osoba mora imati pravo slobodno disponirati svojom imovinom. Pučka pravobraniteljica dodatno je obrazložila prijedlog koji je dostavila Odboru, da se uz članak 3. Prijedloga Zakona doda novi stavak 6. kojim bi se propisalo da ovlaštena osoba provjeri u dostupnim evidencijama prije ovjere ili sastavljanja ugovora je li ugovarateljima sklapanje ugovora o uzdržavanju zabranjeno prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“, odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće zaključke:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Krunoslav Katičić