Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 69. sjednici održanoj 21. studenoga 2023. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima, prvo čitanje, P.Z. br. 593, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. studenoga 2023. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da se ovim Prijedlogom zakona propisuje da se sudske odluke kojima se postupak dovršava javno objavljuju na posebnoj mrežnoj stranici, uz prethodnu anonimizaciju i poštivanje pravila o zaštiti osobnih podataka, kako bi se ostvarila javnost i transparentnosti rada sudova, omogućio kontinuirani pristup informacijama o radu sudova i jačanje povjerenja javnosti u sudbenu vlast. Način anonimizacije, objave i pretraživanja pravilnikom će propisati ministar pravosuđa uz prethodno mišljenje predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
Nadalje, propisuje se da će se godišnjim rasporedom poslova odrediti suci i državni službenici za rad na predmetima nasilja u obitelji, pri čemu predsjednik suda mora voditi računa da navedeni suci imaju izražen osjećaj sklonost za rad na predmetima ove vrste i dužni su redovito pohađati stručno usavršavanje iz ovog područja.
Također se propisuje da temeljna sigurnosna provjera ostaje za suce raspoređene na rad u predmetima kaznenih djela iz nadležnosti Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.
Reformira se institut zaštite prava na suđenje u razumnom roku na način da se zahtjev podnosi predsjedniku neposredno višeg suda odnosno, ako se zahtjev odnosi na postupak pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske, vijeću od tri suca toga suda. Ako se utvrdi da je zahtjev osnovan, propisuje se rok u pravilu od najdulje šest mjeseci, osim ako okolnosti slučaja ne nalažu određivanje duljeg roka, u kojem sudac mora riješiti predmet, te se odmah određuje i primjerena naknada koja pripada stranci. Protiv rješenja kojim se odlučuje o zahtjevu, odnosno ako o zahtjevu nije odlučeno u roku od 60 dana, stranka ima pravo žalbe, o kojoj odlučuje vijeće Vrhovnog suda Republike Hrvatske od tri suca, a ako se zahtjev odnosi na postupak pred Vrhovnim sudom, o žalbi odlučuje vijeće od pet sudaca tog suda. Ukupno određena primjerena naknada u jednom predmetu ne može iznositi više od 4.650,00 eura.
Nadalje, dopunjuju se uvjeti za status pravosudnih inspektora na način da se propisuje završeni studij ekonomije kao uvjeta za raspored, s obzirom da se u sklopu nadzora nad pravilnim i zakonitim obavljanjem poslova sudske uprave nadzire i financijsko-materijalno poslovanje sudova.
Također, propisuju se iznosi u eurima za vrijednosti predmeta sporova u kojima su sudski savjetnici ovlašteni na provođenje postupaka i predlaganje nacrta odluka.
Završno, Prijedlogom zakona mijenjaju se i dopunjuju odredbe važećeg Zakona o stalnim sudskim vještacima i tumačima. Slijedom navedenog, propisuju se najniži iznosi svote osiguranja od odgovornosti, kao zapreka za imenovanje vraća se počinjenje kaznenih djela za koja se goni po službenoj dužnosti iz nehaja, a propust davanja mišljenja nadležnog predsjednika županjskog suda o kandidatima za imenovanje smatrat će se pozitivnim mišljenjem, kako bi se u praksi ubrzali postupci imenovanja. Osim toga, propisuje se mogućnost obavljanja poslova sudskog vještačenja pravnim osobama te državnim tijelima i specijaliziranim ustanovama.
Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je sa šest (6) glasova „za“ i dva (2) „suzdržana“ glasa odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće zaključke:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić