Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o genetski modificiranim organizmima, P.Z.E. br. 666

19.09.2019.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 74. sjednici održanoj 19. rujna 2019. godine Prijedlog zakona o genetski modificiranim organizmima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2019. godine.

Važeći Zakon ne predstavlja odgovarajući normativni okvir za provedbu europskog zakonodavstva u području uvođenja GMO-a u okoliš ili za stavljanje na tržište GMO-a i proizvoda koji sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a uvodno je istaknula predstavnica predlagatelja. Slijedom navedenog, dodatno će se razraditi postupanja vezana uz primjenu i uporabu GMO-a u svrhu znanstvenih istraživanja, procedure u svrhu uvođenja GMO-a u okoliš na pokusnim poljima, odobravanje primjene medicinskih proizvoda koji sadrže GMO, procedure stavljanja na tržište, ograničavanja i zabrane kultivacije, stavljanja na tržište GMO-a i proizvoda koji sadrže i/ili kombinacije GMO.a, sljedivost i označavanje, rukovanje, prijevoz i pakiranje GMO, gospodarenje otpadom, odgovornost za štetu nastalu nedopuštenom uporabom GMO. Uz navedeno utvrdit će se nadležna tijela i njihove ovlasti i obveze i propisati upravne mjere i prekršajne odredbe za provedbu Zakona. Dodatno će se uskladiti odredbe vezane uz ovlašćivanje i obveze službenih i nacionalnih laboratorija za GMO, unaprijedit će se sustav procjene rizika prilikom uvođenja GMO-a u okoliš, postupci prijave prvog stavljanja na tržište GMO-a i dodatno razraditi prekršajne odredbe, za pravne i fizičke osobe, sukladno vrsti počinjenja prekršaja, a vezano uz zaštitu ljudi, životinja i očuvanja okoliša Republike Hrvatske.

Hoće li donošenje novog Zakona o genetski modificiranim organizmima utjecati na službenu politiku sukladno kojoj se Republika Hrvatska deklarirala kao GMO free država  i kakova je razina osposobljenosti hrvatskih institucija i laboratorija vezano uz kontrolu prometa i uzgoja GMO zanimalo je članove Odbora. U raspravi je izražena i suzdržanost vezana uz odredbe članka 8. Prijedloga zakona, kojima je nadležnost za davanje odobrenja za ograničenu uporabu GMO dana tijelima državne uprave, a što bi moglo dovesti do zlouporaba. 

Odgovarajući na postavljeno pitanje predstavnica predlagatelja je podsjetila na odluku Europske komisije (2016. godina) sukladno kojoj je u Republici Hrvatskoj na snazi zabrana svih GMO. Laboratoriji su opremljeni i akreditirani, a iz ukupnog broja uzoraka izdvojeno je 6 uzoraka s udjelom manjim od 0,1% GMO, a što se može smatrati tehnološkom kontaminacijom. Zaključno je podsjetila kako u Republici Hrvatskoj nema uzgoja GMO, ali nije moguće potvrditi da se ne koriste proizvodi nastali genetskim inženjeringom. 

Nakon provedene rasprave Odbor je  većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje slijedećih 

Z A K LJ U Č A K A

1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o  genetski modificiranim organizmima;
2.    Svi prijedlozi, primjedbe i mišljenja iznijeti u raspravi prosljeđuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o genetski modificiranim organizmima.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić