Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 51. sjednici održanoj 24. listopada 2018. godine, Konačni prijedlog zakona lovstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2018. godine.
Raspravu o navedenom aktu Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Decentralizacijom ovlasti ubrzat će se provedba odredbi Zakona uvodno je istaknuo predstavnik predlagatelja naglasivši kako je zbog kompleksnosti prava i obveza sudionika korištenja prostora provedena široka rasprava, te su otklonjeni prijepori, kao što je to bio prijepor vezan uz uvrštavanje kormorana i velikog vranca u popis divljači. Dodatno su uređene odredbe Prijedloga zakona koje se odnose na dobnu granicu za izdavanje lovačke iskaznice, granicu zabrane lova divljači u odnosu na granice naselja, jasnije su određena postupanja kod prijave šteta od divljači, jasnije su definirani uvjeti zakupa prava lova. Do sada nisu postojali učinkoviti alati kojima bi se nadoknadila šteta od divljači, kako na prometnicama tako i na poljoprivrednom zemljištu. U testnoj fazi je model financiranja police osiguranja na svim prometnicama u Republici Hrvatskoj, a posebno usmjerenom policom osiguranja trebala bi se osigurati učinkovita zaštita oštećenika.
U raspravi je upozoreno na štetu koju ribojedne ptice stvaraju na ribnjačarskim, ali i športsko-ribolovnim vodam, a koje su dovele i do potpunog nestanka nekih autohtonih vrsta riba. Upozoreno je i na potrebu žurnog pregleda i prilagodbe važećih pravilnika, kako bi se kroz lovnogospodarske osnove dopustio veći odstrjel, a brojno stanje divljači svelo na stvarno održivu razinu. Istaknuta je i primjedba kako bi podatci iz lovnogospodarskih planova trebali biti javno dostupni i upozoreno kako u odobravanje lovnogospodarske osnove nije bilo potrebno uključivati Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Sukladno europskim direktivama Ministarstvo zaštite okoliša i energetike – Hrvatska agencija za okoliš i prirodu obvezna je dati prethodnu ocjenu lovnogospodarske osnove odgovorio je predstavnik predlagatelja. Zbog mogućih zlouporaba podataka iz lovnogospodarske osnove i zadiranja u prava intelektualnog vlasništva istu nije moguće javno objaviti. Zakonom je bilo potrebno propisati procedure, kako vezano uz prijavu i naknadu šteta, tako i vezano uz rokove, a iste će rezultirati učinkovitijom provedbom na terenu i zaštitom prava svih sudionika u postupku naknade šteta od divljači. U planu je izrada studije kojom će se ispitati utjecaj i štete koje prouzrokuju kormorani na športsko ribolovnim vodama, a ista bi mogla poslužiti i za derogaciju pravila vezanih uz odstrjel kormorana.
Smanjenje rizika vezanog u brojnosti divljači pozitivno će djelovati i na smanjenje šteta, a novi model osiguranja od šteta divljači rezultirati će mogućnošću naknade za iste.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o lovstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika dr.sc. Josipa Križanića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Josip Križanić