Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 38. sjednici održanoj 19. rujna 2018. godine, Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 9. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 7. lipnja 2018. godine.
Odbor je temeljem članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora navedeno Izvješće raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je izv. prof. dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Predstavljajući aktivnosti i izdavačku djelatnost Centra u 2017. godini, podnositelj Izvješća istaknuo je kako je Centar do sredine studenoga 2017. godine, preuzimanjem po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva prikupio: 105 d/m (1050-ak kutija) gradiva, 400 medija nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD), 250 pozitiva fotografija, 500 digitalnih fotografija, 5 digitalnih zemljovida, 160 sati memoarskog gradiva, 50 kartica teksta memoarskog gradiva.
Tijekom 2017. godine Centar je radi zaštitnog digitaliziranja preuzeo od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Policijske uprave Vukovarsko-srijemske, Vinkovci, gradivo tzv. RSK (1991.-1998.) te je izvršeno njihovo digitaliziranje, a izvornici su vraćeni Policijskoj upravi. Ukupna brojka digitaliziranog gradiva iznosi 1 607 252 stranica arhivskog gradiva iz Domovinskog rata. Do studenoga 2017. godine Centar je odskenirao 4686 kutija arhivskog gradiva HVO-a, odnosno ukupno 1 306 782 odskeniranih i tehnički obrađenih stranica dokumenata gradiva HVO-a. U 2017. godini Centar je zaprimio 79 zahtjeva od strane fizičkih i pravnih osoba s tim da su upiti pojedinih korisnika višestruki.
I u 2017. godini nastavljen je rad na projektu Izravni demografski gubici Republike Hrvatske u Domovinskom ratu, odnosno unos podataka u bazu podataka Centra o poginulima u Domovinskom ratu na okupiranom području RH (područje „RSK“, dakle uglavnom osobe srpske narodnosti).
Također, nastavljeno je ažuriranje popisa poginulih branitelja i civila na slobodnom području Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata. U odnosu na izvješće za 2016. godinu, popis poginulih branitelja i civila je tijekom ažuriranja nadopunjen podacima dobivenim iz dokumentacije DORH-a.
Prema odobrenom programu za izdavačku djelatnost u 2017. godini Centar je sam ili u suizdavaštvu objavio osam (8) knjiga, jedna knjiga bila je pripremljena za tisak, a jedna u procesu rada. Isto tako, u znanstvenim ili stručnim časopisima, monografijama i zbornicima te ostalim stručnim i stručno-publicističkim tiskovinama tijekom 2017. godine objavljeno je ili je u pripremi za tisak 17 znanstvenih ili stručnih radova zaposlenika Centra s temama iz Domovinskog rata.
Tijekom 2017. godine Centar je bio organizator/suorganizator ili je sudjelovao u pripremi devet (9) postavljenih/otvorenih izložbi. Također, Centar i njegovi djelatnici sudjelovali su kao organizatori ili suorganizatori te kao aktivni sudionici (predavači, promotori) na najmanje 122 znanstvenih i stručnih skupova, javnih tribina i predavanja, te promocija i izložbi na kojima su govorili znanstvenici, zapovjednici i ostali sudionici događaja iz Domovinskog rata te autori promoviranih publikacija.
U raspravi članovi Odbora pohvalili su rad Centra za 2017. godinu, ocijenivši kako je Centar kroz proteklu godinu kvalitetno obavljao svoju zadaću, što navedeno Izvješće čini cjelovitim u svim njegovim dijelovima. U tom smislu, pozitivnim je ocijenjena dobra i kvalitetna suradnju s Agencijom za odgoj i obrazovanje, posebice u dijelu koji se odnosi na osposobljavanje učitelja, nastavnika i profesora povijesti u prenošenju povijesnih sadržaja o Domovinskom ratu utvrđenih na znanstveno utemeljen način. Isto tako, na tragu navedenog iskazano je stajalište kojim se podupire Nacionalni program reformi 2018. Vlade Republike Hrvatske koji je usmjeren prema racionalizaciji državne uprave (agencije, zavodi i dr.) ali jednako tako istaknuto je mišljenje kako u ovom slučaju treba razmisliti o opravdanosti ukidanja Agencije za odgoj i obrazovanje kao neovisnog tijela koja djeluje ne samo od osnutka Republike Hrvatske već nastavlja tradiciju nekadašnjeg Zavoda za školstvo. Također, u raspravi je iznesen stav o potrebi točnog utvrđivanja službenog datuma početka i završetka Domovinskog rata.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje z a k l j u č k a
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKOG MEMORIJALNO-DOKUMENTACIJSKOG CENTRA DOMOVINSKOG RATA ZA 2017. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković