Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 15. sjednici održanoj 27. listopada 2017. godine, Izvješće o radu Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata za 2016. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 9. Zakona o Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata, dostavio Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, aktom od 18. srpnja 2017. godine.
Odbor je temeljem članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora navedeno Izvješće raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je izv. prof. dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Predstavljajući aktivnosti i izdavačku djelatnost Centra u 2016. godini, podnositelj Izvješća istaknuo je kako je Centar tijekom 2016. godine, preuzimanjem po službenoj dužnosti, darovanjem i otkupom arhivskog gradiva prikupio: 5 d/m konvencionalnog gradiva, 400 medija nekonvencionalnog gradiva (VHS, DVD), 100 pozitiva fotografija, 1200 digitalnih fotografija, 8 digitalnih zemljovida, 50 sati memoarskog gradiva, 700 kartica teksta memoarskog gradiva, periodiku Službeni listovi SFRJ 1956.-1991. (22 registratora) te 280 izvornih karikatura iz vremena Domovinskog rata.
Tijekom 2016. godine Centar je radi zaštitnog digitaliziranja preuzeo od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Policijske uprave Vukovarsko-srijemske, Vinkovci, gradivo tzv. RSK (1991.-1998.) te je izvršeno njihovo digitaliziranje. Ukupna brojka digitaliziranog gradiva iznosi 1 540 500 stranica gradiva. Također, Centar je tijekom 2016. godine, zaprimio 84 zahtjeva od strane fizičkih i pravnih osoba.
Isto tako, u 2016. godini nadopunjeni su postojeći i izdvojeni novi fondovi civilne i vojne provenijencije pohranjeni u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata. Za pojedine fondove i zbirke napravljeni su sumarni inventar, analitički inventari ili inventarni popisi prema zahtjevima struke.
Nadalje, nastavljen je rad na projektu Izravni demografski gubici Republike Hrvatske u Domovinskom ratu, te su u bazu podataka Centra o poginulima u Domovinskom ratu na okupiranom području Republike Hrvatske uneseni podatci iz skeniranog gradiva Sekretarijata unutarnjih poslova Vukovar o 618 novih osoba. Istaknuto je da navedeno gradivo još uvijek nije u potpunosti pregledano, te da će nakon završetka pregleda istog, konačno biti sređeniji podatci o stradavanju ljudi na području istočne Slavonije, zapadnog Srijema i Baranje.
Također, nastavljeno je ažuriranje popisa poginulih branitelja i civila na slobodnom području Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata. Isti je nadopunjen te su istodobno iz popisa uklonjene osobe koje su pod sličnim imenima navedene dva puta. Konačni podatci za potrebe rada na ažuriranju očekuju se tijekom 2017. i 2018. godine, nakon što Ministarstvo uprave provjeri i nadopuni podatke iz baze podataka s civilnim žrtvama.
U 2016. godini Centar je sam i u suizdavaštvu objavio ukupno osam izdanja, dok je jedan naslov u fazi pripreme za tisak. Također, u znanstvenim ili stručnim časopisima, monografijama i zbornicima objavljeno je ukupno 24 znanstvenih i stručnih radova zaposlenika Centra s temama iz Domovinskog rata, a u pripremi za tisak je još 7 radova.
Tijekom 2016. godine Centar i njegovi zaposlenici sudjelovali su u pripremi 5 izložbi, te kao aktivni sudionici na približno 117 znanstvenih i stručnih skupova, javnih tribina i predavanja. Isto tako, u medijima su više stotina puta objavljivane vijesti o aktivnostima Centra, kao i intervjui djelatnika Centra.
Iako je sa znanstveno-istraživačkog aspekta pozitivno ocijenjen rad Centra, u raspravi je također istaknuta važnost podizanja znanja o ulozi i značenju Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj na međunarodnoj razini. S tim u svezi, istaknuta je važnost involviranja Centra u održavanju međunarodnih skupova, kao i izdavanja publikacija na engleskom jeziku. U tom kontekstu, istaknuta je važnost uključivanja u rad Centra i drugih stručnjaka iz područja filozofije, književnosti i sociologije. Također, tema rasprave bila je i ažuriranje popisa poginulih civila na području Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje zaključka
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU HRVATSKOG MEMORIJALNO-DOKUMENTACIJSKOG CENTRA DOMOVINSKOG RATA ZA 2016. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA
doc. dr. sc. Vesna Bedeković