Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2012. godinu

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 26. sjednici održanoj 5. lipnja 2013. Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2012 godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za djecu , aktom od 29. ožujka 2013. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora pitanje raspravio kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnijela je podnositeljica Izvješća.

Predstavljajući godišnje Izvješće za 2012 godinu podnositeljica Izvješća istaknula je kako je Ured pravobraniteljice za djecu tijekom 2012. godine razmatrao 1933 pojedinačne povrede prava djece. S tim u svezi naglasila je da je 705 predmeta preneseno iz prethodnih izvještajnih razdoblja, te da je Ured 2012. godine zaprimio 1228 novih prijava u kojima se ukazivalo na povrede prava 1825 djece. Tijekom 2012. godine Ured je zaprimio 161 prijavu pojedinačnih povreda prava djece na odgoj i obrazovanje, što predstavlja 13% od ukupnog broja primljenih prijava te su iste na trećem mjestu po brojnosti. Najveći broj prijava odnosi se na prava djece u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju, a potom slijede prijave koje se odnose na predškolski odgoj i obrazovanje. Pritužbe na programe i sadržaje odgoja i obrazovanja pretežno su se odnosile na neorganiziranje dopunske i dodatne nastave u školama, organizaciju školskih izleta i ekskurzija, preopterećenost satnice, te opterećenost učenika preteškim i preopširnim nastavnim sadržajima i teškim školskim torbama. Tijekom 2012.godine od ukupnog broja prijava pojedinačnih povreda prava djece na odgoj i obrazovanje, 62 prijave odnosile su se na povrede prava djece s teškoćama u razvoju. Također, istaknuto je da se u sustavu srednjoškolskog odgoja i obrazovanja najveći broj pritužbi odnosio na elemente i kriterije za izbor kandidata za upis u srednje škole, te povrede prava pri postupcima upisa u srednje škole.

Raspravljajući o dimenziji pojave nasilja u školskim ustanovama, članovi Odbora istaknuli su da isto zahtijeva aktivno, kontinuirano ,pravodobno djelovanje nadležnih institucija u Republici Hrvatskoj. S tim u svezi, članovi Odbora smatraju da unaprjeđenje suradnje treba poboljšati izobrazbom osoba, zaduženih za suzbijanje nasilja među djecom i mladima u određenoj školskoj ustanovi, nadležnom centu za socijalnu skrb i policijskim postajama. Posebno je naglašeno da je u programe prevencije i suzbijanja nasilja u vrtićima, školama i ostalim odgojno-obrazovnim ustanovama neophodno, uz kontinuirano stručno osposobljavanje i usavršavanje odgajatelja, učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja, uključiti i roditelje. Također, ukazano je na sve veću pojavu psihičkog nasilja djece, koja se u većini slučajeva odvijaju preko društvenih mreža odnosno interneta, ujedno poznatog kao cyberbullying-a.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da p r i h v a t i


IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU ZA 2012 GODINU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Valter Boljunčić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove odsutnosti mr. Jasen Mesić potpredsjednik Odbora, ili mr. Dunju Špoljar članicu Odbora.


PREDSJEDNIK

Prof. dr. sc. Valter Boljunčić