Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Izvješću o radu Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje u 2009. godini i Financijskom izvješću Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje za 2009. godini

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 35. sjednici održanoj 2. veljače 2011. godine Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje u 2009. godini, i Financijsko izvješće Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 13. stavka 6. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Narodne novine br. 123/03, 105/04 i 174/04), dostavilo Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje, aktom od 11. studenoga godine 2010., KLASA: 021-12/10-09/45, URBROJ: 65-10-02.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik podnositelja Izvješća.

Izvješće Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje za 2009. godinu ističe sustavnu promjenu do koje je došlo stupanjem na snagu Zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju iz 2009. godine, prema kojemu je vanjsko osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju preuzela Agencija za znanost i visoko obrazovanje. S obzirom na činjenicu da je Nacionalno vijeće prije stupanja na snagu navedenog Zakona zaprimilo oko stotinjak zahtjeva koji su trebali biti riješeni prema važećim odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, glavnina rada Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje u 2009. godini bila je usmjerena na rješavanje navedenih zahtjeva koji su se odnosili na pokretanje novih studijskih programa kao i na rješavanje ranije započetih postupaka vanjskog vrijednovanja postojećih visokih učilišta.

Prema Izvješću Nacionalnog vijeća, tijekom 2009. godine završeno je vrijednovanje četiriju novih preddiplomskih studijskih programa, devet novih diplomskih studijskih programa, jednog integriranog preddiplomskog i diplomskog studijskog programa, jedanaest stručnih studijskih programa i sedamnaest specijalističkih te trideset poslijediplomskih specijalističkih i trinaest poslijediplomskih sveučilišnih studijskih programa. Na temelju rezultata vrijednovanja Nacionalno vijeće 2009. godini preporučilo je ministru izdavanje dopusnice za tri nova preddiplomska sveučilišna studija, osam novih sveučilišnih studija jedan integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij, pet stručnih studija, trinaest specijalističkih diplomskih studija, trideset poslijediplomskih specijalističkih i dvanaest poslijediplomskih sveučilišnih studija.

Također na osnovi rezultata vrijednovanja Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje je u 2009. godini preporučilo ministru uskratu dopusnice za jedan preddiplomski sveučilišni studij, jedan diplomski sveučilišni studij, šest stručnih studija, četiri specijalistička diplomska stručna studija i jedan poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studij.

Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje u 2009. godini preporučilo je ministru izdavanje dopusnice za 72 nova sveučilišna programa, dok je za 13 novih studija i 4 nove visoke škole Nacionalno vijeće preporučilo ministru uskratu izdavanja dopusnice.

U postupcima vrijednovanja postojećih visokih učilišta Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje razmatralo je zahtjeve za osnivanje osam visokih učilišta, na osnovu kojih je preporučilo ministru izdavanje dopusnice jednom novom privatnom sveučilištu (Medijskom sveučilištu u Splitu), za četiri visoke škole preporučena je uskrata dopusnice, dok su tri visoke škole na kraju 2009. godine bile u postupku vrijednovanja.

Kao jednu od najvažnih aktivnosti u 2009. godini Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje navodi vanjsko vrijednovanje osam postojećih visokih učilišta, od toga triju visokih škola i pet veleučilišta, te je dovršeno vanjsko vrijednovanje pravnih fakulteta započetih u 2008. godini.

Na temelju provedenih postupaka vrijednovanja veleučilišta i visokih škola u 2009. godini, Nacionalno vijeće preporučilo je ministru da produlji dopusnicu za obavljanje djelatnosti jednom veleučilištu, a za ostala vrijednovana veleučilišta i visokih škola preporučeno je ministru izdavanje pisma očekivanja s rokom u kojem su dužni poduzeti aktivnosti za otklanjanje uočenih nedostataka.

U raspravi su pojedini članovi Odbora iskazali nezadoljstvo načinom na koji je Nacionalno vijeće pristupilo rješavanju pojedinih važnih pitanja koja se odnose na nedostatak strateškog promišljanja u području visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Smatraju tako da u Izvješću nisu razrađene strateške smjernice kojima bi se visoko obrazovanje uskladilo s potrebama gospodarstva.

Raspravljajući o Mreži visokoškolskih učilišta, mišljenje je članova Odbora da se Nacionalno vijeće u izradi Mreže treba savjetovati s predstavnicima određenih institucija, da je potreba donošenja Mreže hitna, te da nije dobro rješenje odlagati izradu Strateškog dokumenta čekajući ispunjenje baš svih pretpostavki. Raspravljajući o Polaznim osnovama za Mrežu visokih učilišta, članovi Odbora smatraju da iste zasigurno predstavljaju temelj na osnovu kojih će pristupiti izradi što kvalitetnije Mreže visokih učilišta u Republike Hrvatske.

U cilju izrade što kvalitetnijeg Strateškog dokumenta Mreže visokih učilišta, Odbor smatra da je potrebno osnovati radnu skupinu čiji sastav će činiti pojedini članovi ovog Odbora, a koja će Nacionalnom vijeću uputiti sve prijedloge, zahtjeve i sugestije relevantne za donošenje navedenog dokumenta.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (5 ZA i 2 PROTIV) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da   p r i h v a t i

Izvješće o radu Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje u 2009. godini

i

Financijsko izvješće Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje za 2009.godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK

prof. dr. sc. Petar Selem