Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Konačnom prijedlogu zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, drugo čitanje, P. Z. br. 451;


Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 45. sjednici održanoj 7. prosinca 2018. godine, Konačni prijedlog zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2018. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju   raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.

Predstavnica predlagatelja istaknula je kako će donošenje novog zakona pridonijeti jasnijem i kvalitetnijem uređenju načina odobravanja udžbenika i drugih obrazovnih materijala koji prati stvarne potrebe školskog sustava. Također, uredit će se postupak odobravanja, uvrštavanja u Katalog, izbora i povlačenja iz uporabe udžbenika i drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih i srednjih škola, kao i pitanja vezana uz promjene udžbenika koje su predviđene kurikularnom reformom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, kako bi se olakšala torba te omogućila digitalna transformacija. Zaključno, predstavnica predlagatelja  istaknula je razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona, te razloge zbog kojih su te razlike nastale.

U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su donošenje ovoga Zakona, ali i istaknuli sljedeće primjedbe:

- u članku 4. Prijedloga, koji se odnosi na najveću dopuštenu cijenu i masu udžbenika u osnovnoj i srednjoj školi, zauzeto je mišljenje kako je primjerenije da se predložene odredbe Prijedloga  definiraju  podzakonskim aktima, odnosno, u ovom slučaju, pravilnikom Ministarstva, a ne Zakonom. Jednako tako, kada se govori o reguliranju mase udžbenika istaknuto je mišljenje kako je primjerenije da se masa udžbenika određuje prema sadržaju predmeta, a ne prema broju sati kako je navedeno  u Prijedlogu. 

- Također, u istom članku, stavku 2., u dijelu kojim se propisuje da udio cijene elektroničkih udžbenika pravilnikom uređuje ministar, nije razvidno zašto baš udio cijene koji se odnosi na elektronični udžbenik određuje ministar. Isto tako, kada se govori o cijeni udžbenika u članku 4. istaknuto je da predložena odredba ne sadrži sve elemente koji utječu na cijenu udžbenika te da je istu potrebno precizirati.

- U članku 5. koji propisuje ograničenja za izradu udžbenika istaknuto je mišljenje članova Odbora da sadržaj udžbenika i drugih obrazovnih materijala, uz taksativno navedena načela, treba biti i u skladu sa znanstveno utemeljenim činjenicama.

- U članku 10., kojim se propisuje postupak odabira udžbenika, istaknuto je mišljenje da bi sukladno Strategiji znanosti, obrazovanja i tehnologije svaki nastavnik trebao imati autonomiju u odabiru istog.


Nadalje, tijekom rasprave postavljeno je pitanje s obzirom da Vlada donosi odluku o financiranju udžbenika, čije su vlasništvo kupljeni udžbenici koji se nasljeđuju.

Također, tema rasprave bila je i utjecaj digitalnih medija u nastavi pri čemu je istaknuto kako postoji sve više recentnih istraživanja koja pokazuju da računala i digitalni mediji nemaju značajniji utjecaj na kvalitetu nastave. 


Nakon provedene rasprave Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu je većinom glasova  (6 “ZA” i   2 “SUZDRŽANA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru d o n o š e n j e 
       

ZAKONA O UDŽBENICIMA I DRUGIM OBRAZOVNIM MATERIJALIMA ZA OSNOVNU I SREDNJU ŠKOLU
      
 
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.

 

PREDSJEDNICA ODBORA


doc. dr. sc. Vesna Bedeković