Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, prvo čitanje, P.Z. br. 451

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 41. sjednici, održanoj 24. listopada 2018. godine, Prijedlog zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. listopada 2018. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju  raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.

Uvodno obrazloženje podnijela je ministrica znanosti i obrazovanja.

Ministrica je istaknula su kako su od stupanja na snagu važećeg Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu uočeni problemi sa „zatvorenim“ Katalogom obaveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava koji nije dozvoljavao uvrštavanje udžbenika za nove programe ili udžbenike za deficitarne programe koji su se pojavljivali nakon zatvaranja Kataloga. Stoga će se ovim zakonom definirat postupak odobravanja, uvrštavanja u Katalog, izbora i povlačenja iz uporabe udžbenika i drugih obrazovnih materijala za učenike osnovnih i srednjih škola. Isto tako, zakonom će se dati mogućnost ministru nadležnom za obrazovanje da otvara Katalog obaveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava svake godine za pojedine razrede i/ili programe, što će omogućiti lakšu prilagodbu Kataloga stvarnoj potrebi za udžbenicima u osnovnim i srednjim školama.

Također, ministrica je istaknula da se ovim zakonom potiče digitalna transformacija i ujedno olakšava školska torba te je predložena formula kojom se izračunava najveća dopuštena masa tiskanog udžbenika. Osim mase, regulira se i najveća dopuštena cijena udžbenika. Tiskani udžbenici su u pravilu namijenjeni višegodišnjem korištenju, a mogu imati elektronički dodatak koji može biti do 20% cijene udžbenika. Radi tehničkog i metodičkog unaprjeđivanja, elektronički udžbenik ili elektronički dio udžbenika može se izmijeniti bez procedure propisane ovim zakonom po završetku nastavne godine u kojoj je udžbenik u uporabi, a prije početka nove školske godine.  
U raspravi članovi Odbora većinom glasova podržali su donošenje prijedloga zakona, budući da će donošenje novog zakona o udžbenicima pridonijeti kvalitetnijem uređenju načina odobravanja udžbenika i drugih obrazovnih materijala koji prati stvarne potrebe školskog sustava. Suprotno tome, mišljenje je pojedinih članova Odbora da predložena rješenja nisu cijelovita budući da ista nisu u skladu sa Strategijom obrazovanja, znanosti i tehnologije.

S ciljem unaprjeđenja teksta zakonskog prijedloga u raspravi su iznesena određena mišljenja, primjedbe i prijedlozi:
- u članku 4. Prijedloga koji se odnosi na najveću dopuštenu cijenu i masu udžbenika u osnovnoj školi istaknut je prijedlog kako je predložene odredbe Prijedloga potrebno preciznije definirati podzakonskim aktima, odnosno, u ovom slučaju pravilnikom ministarstva (Udžbeničkim standardom). U tom kontekstu, naglašeno je da je zbog promjenjivosti iznosa medijalne plaće na godišnjoj razini isto potrebno propisati pravilnikom, a ne kao što se predlaže zakonskim prijedlogom. Isto tako, uzimajući u obzir iznos minimalne plaće u Republici Hrvatskoj kao i iznos potreban za druge školske materijale, s financijskog aspekta, istaknut je prijedlog da bi školske knjižnice pro futuro trebalo opremiti sa školskim udžbenicima kako bi isti bili dostupni i roditeljima koji imaju preveliko financijsko opterećenje za kupnju udžbenika. Također, s obzirom na različitost broja sati po pojedinim predmetima tijekom školske godine, postavljeno je pitanje relevantnosti satnice predmeta kao parametra za određivanje mase udžbenika.
- u članku 11. u stavku 3. kojim se regulira obveza i upotreba udžbenika i dodatnih materijala izrađenih na jeziku i pismu nacionalnih manjina istaknut je prijedlog da bi se u okviru Samostalnog sektora za nacionalne manjine Ministarstva znanosti i obrazovanja, trebao ustanoviti tim stručnjaka s ciljem izrade udžbenika i dodatnih materijala za pripadnike nacionalnih manjina, kako se isti ne bi uvozili iz država matičnih naroda, nego bi se pisali na jeziku i pismu nacionalne manjine.
- u članku 16. Prijedloga razmisliti o mogućnosti koji se dodatni obvezni sadržaji u specifičnim predmetima, primjerice, poput stranog jezika, osim udžbenika, trebaju propisati za korištenje u nastavi.
Tema rasprave bila je problematika nasljeđivanja tiskanih i digitalnih udžbenika u kontekstu financijskog aspekta nasljeđivanja digitalnih udžbenika (godišnje plaćanje licence za korištenje istog digitalnog udžbenika).
Završno, iako se ovim Prijedlogom zakona potiče digitalizacija udžbenika istaknuto je mišljenje da se treba posebna pozornost posvetiti osnaživanju kvalitete tiskanih udžbenika u Republici Hrvatskoj. 

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (7 “ZA” i 2 “PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg z a k lj u č k a

Prihvaća se Prijedlog zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je doc. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Sabina Glasovac, potpredsjednica Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA

 doc. dr. sc. Vesna Bedeković