Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Godišnjem izvješću o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu

Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 5. sjednici održanoj 24. svibnja 2012. godine, razmotrio je Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2011. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2011. godinu,  koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. svibnja 2012. godine.

Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom Izviješću, kao matično radno tijelo.

Predstavnica predlagatelja, u uvodnom obrazloženju naglasila je da su posljedice gospodarske krize bile jedan od najvećih izazova obrambenog sustava te da nedostatak financijskih sredstava omogućuje i to uz velike poteškoće, uštede i odricanja ispunjavanje minimuma zahtjeva za opremanjem i modernizacijom i prijemom novog osoblja. Istovremeno da su se pojavile i nove okolnosti, poput djelovanja u NATO-u kao sustavu kolektivne obrane, skoro članstvo u Europskoj uniji, povećano i sve zahtjevnije sudjelovanje Oružanih snaga Republike Hrvatske u međunarodnim operacijama i pružanju sve obimnije pomoći institucijama u zemlji, a koje okolnosti zahtijevaju pojačano trošenje ljudskih i materijalnih resursa a što je dugoročno neodrživo, uz ovakav obrambeni proračun.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja, uslijedila je opsežna rasprava u kojoj su pojedini članovi Odbora postavili pitanja na koja je predstavnica predlagatelja odgovorila, a koja su se pitanja odnosila na Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti za vojnu službu („Narodne novine“ br: 127/10, 29/12 i 31/12) gdje su istakli da se radi o izuzetno restriktivnom aktu koji će dovesti do toga da više ni jedna djelatna vojna osoba koja ima status HRVI neće moći raditi u Oružanim snagama, te su pitali zašto navedeni Pravilnik nije liberalniji kao u zemljama članicama NATO-a, a osobito u SAD-u, a gdje oslabljeni vid, operacija kičme, ravna stopala i sl. više ne predstavljaju kontraindikacije za prijem u vojnu službu.

Nadalje, su pojedini članovi Odbora pitali što znači podatak da je od 75 tenkova njih 24% ispravnih i da li to znači da su isti borbeno uporabljivi, da li postoji opcija da se nebojna vojna vozila nabave od oružanih snaga drugih zemalja, obzirom da Oružane snage rade posao civilne zaštite da li civilna zaštita postoji i koja joj je zadaća, koliko ponuditelja je do sada poslalo ponudu za zrakoplove te da li je tko od njih ponudio „offset program“, što nas očekuje u 2012. 2013. i 2014. godini obzirom na Državni proračun te projekciju kretanja BDP-a i udjela obrambenog proračuna u BDP–u, a obzirom na postotak ispravnih tenkova, oklopništva (49% od 226 sredstava), skladišnih objekata (31% od 181 odgovara ekološkim i sigurnosnim propisima Europske unije), remonta brodova (obavljen remont 12 brodova a od remonta 6 se odustalo), zdravstvenih pregleda (31% osoba) i vojnih zrakoplova.

Na kraju rasprave pojedini članovi pitali su zašto je zaključen ugovor o djelu, između Ministarstva obrane i Branka Pribolšana.


Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese slijedeći:


Z A K L J U Č A K
   
PRIHVAĆA SE GODIŠNJE IZVJEŠĆE O SPREMNOSTI OBRAMBENOG SUSTAVA, PROVOĐENJU KADROVSKE POLITIKE I UKUPNOM STANJU U ORUŽANIM SNAGAMA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU, S IZVJEŠĆEM O STANJU OBRAMBENIH PRIPREMA U REPUBLICI HRVATSKOJ ZA 2011. GODINU.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora,
Tomislava Ivića, prof.

PREDSJEDNIK ODBORA
  
Tomislav Ivić, prof.